Pazartesi, Haziran 24, 2024

Korykos Kara Kalesi Mersin

Korykos Kara Kalesi Hakkında Bilgiler Mersin Erdemli / Kızkalesi

Akdeniz’in en ünlü yerlerinden biri olan Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesi sınırları içinde yer alır. Mersin’in 60 km. güneybatısındaki bu yer ve bir ticaret merkezi haline gelen Korykos, Heredot’a göre Korykos ya da Gorgos adında Kıbrıslı bir prens tarafından MÖ 4. yüzyıllarda, denizden gelebilecek saldırılara karşı şehri korumak için kurulmuş. Kale, ticaret limanı olması sebebiye de birçok kez el değiştirmiştir. Roma, Bizans ve Osmanlı tarafından kale önemi sebebiye onarılmış ve kullanılmıştır.

Antik dönemde aynı adla anılan Korykos antik kentin Kızkalesi kadar önem teşkilden eden bir öteki kalesi de Korykos’tur. Korykos Kara Kalesi, iç içe iki sıra surlarla çevrili, tıpkı Anamur Kalesi gibi çevresine hendekler kazılmış ve hendek üzerindeki köprü vasıtasıyla kaleye giriş sağlanan bir yapıdır.

Gelen meraklılar için her iki kale de ziyarete açık ve gezilebilir. Her iki kale de döneminde kenti korumak için inşa edilmiş. Korykos Antik Kenti, döneminde 15 km uzaklıktaki, günümüzde Ayaş Antik Kenti olarak bilinen Eliaussa Sebaste Antik Kenti‘ne kutsal bir yol aracılığıyla bağlıymış. Bu nedenle bu iki kent arasında kiliseler, nekropoller, antik evler, kaya mezarları, su kemerleri ve sarnıçlar her yerde karşınıza çıkar. Ayrıca kale civarında sarnıçlar, su kemerleri, kaya mezarları, lahitler ve taş döşeli yolların bir kısmı halen ayaktadır.

Mersin Erdemli / Kızkalesi bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Korykos Kara Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikŞile Feneri İstanbul
Sonraki İçerikDivan Brasserie Bebek
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR