Çarşamba, Nisan 17, 2024

Şile Feneri İstanbul

Şile Feneri Hakkında Bilgiler İstanbul Şile

İstanbul’un sakin ve huzur dolu ilçelerinden Şile’de denizden 60 metre yükseklikteki kayaların üzerine konumlanan Şile Feneri, Karadeniz’den İstanbul’a gidecek gemilere yol göstermek amacıyla Kırım Harbi’nde yapılmıştır. Tarihi 1858 ve 1859 yıllarına kadar uzanmaktadır ve Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Fener tasarımında Fransızların imzası vardır. Fenerin tepesine 72 basamaktan oluşan merdiveni aşarak çıkılabilmektedir. Yapı sekizgen biçimindedir ve enine siyah beyaz çizgileri gündüz görünmesini de basitlaştırmaktadır.

Şile Feneri’nin ilk inşasında fitilli gaz lambası kullanılmış, ancak 1968 yılından sonrasında elektriğe dönüştürülmüştür. Yapının içerisinde bir de müze yer almaktadır. Minik bir müze olan bu odada fenerin eski aksamları, gaz lambaları, denizcilikle ilgili çeşitli farklı detaylar, eski cihazlar ve lambalar yer almaktadır.

Fener 150. yaşını 2010 yılında kutlamıştır. Muhteşem bir manzaraya da sahip olan fenerin ön kısmı ise yeşillendirilmiş bir bahçe bulunmaktadır. Ziyaretiniz sırasında müzeyi gezebilir ardından önünde yer alan banklarda harika manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul’da 60 km mesafede yer alan Şile’ye şehir içinden kalkan İETT otobüsleriyle ulaşmak mümkün.

İstanbul Şile bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Şile Feneri

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikClub Tess
Sonraki İçerikKorykos Kara Kalesi Mersin
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR