Çarşamba, Nisan 17, 2024

Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Kayseri

Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Hakkında Bilgiler Kayseri Kayseri Merkez

Kayseri’nin en eski Ermeni – Ortodoks kilisesi olan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, 1191 yılına tarihleniyor. 1663 yılına kadar birçok onarımdan geçerek günümüze ulaşmayı başarmış olan Krikor Luavoriç Ermeni Kilisesi, 19. yüzyıl ortalarında neredeyse yıkılmak üzereymiş ancak 1859 yılında yeniden onarılmış.

1885 yılında yeniden onarımına başlanan kilise, etlikçi esnaflar, zanaatkarlar, yoksullar, çocuklar ve kadınlar sayesiyle bugünlere taşınmış aslında. Kimi maddi, kimi manevi, kimi ise işgücü desteği vererek çok kısa sürede ayakta tutmayı başarmışlar Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ni. Kayseri Merkez’de yer alan öteki Ermeni kiliselerinden çok daha küçük olmasına rağmen, Tarihi Ermeni Mahallesi için bir hayli önem arzeden bir kilise Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi. Oldukça sıcak bir atmosfere sahip olan kilisenin hemen yanında, 1868 yılında kurulmuş olan ancak şu an harabe halinde olan Gümüşyan Mektebi yer alıyor.

820 yıllık bir kilise olan Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, sadece Kayseri’de değil, tüm Orta Anadolu’daki en eski ve ibadete açık olan nadide bir Ermeni kilisesi olma özelliği taşıyor. Bir gün yolunuz Kayseri’ye düşerse eğer, Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ni de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Kayseri Kayseri Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR