Pazartesi, Haziran 24, 2024

Küçükada Kalesi Aydın

Küçükada Kalesi Hakkında Bilgiler Aydın Kuşadası

Küçükada Kalesi, Kuşadası İskelesi yapılırken Kuşadası ile birlikte birleştirilen ve ilçenin tam önünde bulunan Güvercin Adası’nda yer alıyor. 1834 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilen Küçükada Kalesi’nin surları 2,5 metre yüksekliğe sahip ve tüm adayı çepeçevre kuşatıyorlar. Kalenin şehre bakan yönünde biri silindirik, ötekii ise altıgen olmak üzere iki kule bulunuyor. Bu iki kulenin arasında ise kalenin yuvarlak kemerli kapısı yer alıyor. Eskiden kapının üzerinde bir yazıt bulunuyormuş. Ancak o yazıt şu an olması gereken yerin aksine, altıgen burcun yanına konmuş. Küçükada Kalesi’nin ortasındaki kare şeklindeki büyük kule ise, bir zamanlar depo olarak kullanılmış. Kalenin güney yönünde sivri kemerli bir kapı ile birlikte girilen kulenin ikinci katına çıktığınızda, karşınıza zamanında açılmış olan top ve tüfek mazgalları çıkıyor.

Küçükada Kalesi, Mora ayaklanması zamanında, adalardan gelebilecek saldırılara karşı ile birlikteri karakol niteliğinde olması ötürüsıyla inşa edilmiş. Kalenin günümüze kadar en iyi şekilde ulaşan kısımları ise duvarları ile birlikte güney kapısı. Kalenin içerisinde bulunan evlerde ise uzunca süre iskan edilmiş. Bugün, Güvercin Adası’nın bahçesi gazino, kulesi ise gece kulübü olarak işletiliyor.

Eğer olur da bir gün yolunuz Kuşadası’na düşerse, Küçükada Kalesi’ni de mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Aydın Kuşadası bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Küçükada Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikClub Mega Saray
Sonraki İçerikÇamyuva Beach Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR