Perşembe, Mayıs 23, 2024

Kuleli Askeri Lisesi İstanbul

Kuleli Askeri Lisesi Hakkında Bilgiler İstanbul Üsküdar / Çengelköy

İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki tarihi binaların arasında kendine yer edinen Kuleli Askeri Lisesi, harika bir manzaraya sahip. Askeri bir okul olan lisede TSK’ya mevcut subay yetiştirilmektedir.

Kuleli Askeri Lisesi’nin binasının bulunduğu noktada ilk zamanlar bir manastır ve kule bulunuyordu. Yavuz Sultan Selim zamanında bu bölge kışla olarak düzenlenmiştir. Askeri lisenin ilk temelleri II. Mahmut döneminde atılmıştır.

Her Osmanlı padişahı küçük eklemelerle kendi dönemlerinden izler bırakmıştır askeri lisenin bulunduğu bölgede.

Kuleli Askeri Lisesi’nin önüne 2006 yılında Türk Bayrağı dikilmiştir. Bu bayrak İstanbul’un birçok noktasından görülüyor. Bayrak, 43 metre boyuna sahip olmakla birlikte, şehrin en büyük 2. bayrağı konumunda. Kuleli Askeri Lisesi’nin bir bölümü müze olarak hizmet veriyor. Okul, Üsküdar-Çengelköy’de bulunmasından ötürü basit bir ulaşım yoluna sahip.

Müzede okul öğrencilerinin şimdiye kadar kazandığı ödüller, çeşitli farklı antika eşyalar sergilenmektedir. Müzenin en şık ve en göze çarpan eşyaları arasında ise altın sırmalı koltuklar var. Kuleli Askeri Lisesi’nin tarihi binasına, müzesine ve özellikle muazzam manzarasına mutlaka zaman ayırmalısınız.

İstanbul Üsküdar / Çengelköy bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kuleli Askeri Lisesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikİkizada Koyu Muğla
Sonraki İçerikAdalı Restaurant
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR