Pazartesi, Haziran 24, 2024

Kumkale Köyü Çanakkale

Kumkale Köyü Hakkında Bilgiler Çanakkale Çanakkale Merkez

Çanakkale Boğazı’nın Anadolu Yakası kısmında, Ege Denizi’nin çıkış noktasına kurulmuş bir Osmanlı Köyü Kumkale. İsmini aydı adı taşıyan bir Osmanlı kalesinden alan Kumkale Köyü, 1915 yılına kadar bu kalenin içinde ve çevresinde yerleşik hayatın sürdüğü bir köydü. Ancak Çanakkale savaşları sırasında boşaltılmış Kumkale Köyü. Sonradan bir takım aileler köylerine dönüş yapsalar da, ulaşım şartları, köyün etrafındaki bataklıklar ve savaşların yarattığı tahribat sebebiye yine tamamen boşaltılmış. 1928 yılında Masırlık mevkiinden Mehmet Çavuş tarafından önce Masırlık, sonrasında Kumkale ismiyle yeniden kurulmuş. Ancak savaş öncesinde bir hayli kültürel zenginliğe sahip olan Kumkale’ye eski köy halkı geri dönmemiş. Sadece birkaç yerli hane ile birlikte Bulgaristan’dan göç etmek zorunda kalan Türkler yerleştirişmiş.

Kumkale Köyü, bugün Türklere ait en eski Türk mezarlarından biri olan ve bugün harabe halindeki Eski Kumkale Mezarlığı’na ev sahipliği yapıyor. Birçok tarihçi, Büyük İskender’in Doğu Seferi’ne buradan çıktığını söylüyor. Köyün en önem arzeden özelliği ise, Çanakkale savaşları sırasında, düşmanın Seddülbahir’le birlikte ilk çıkarmayı yaptığı ve ilk Türk direnişi ile birlikte karşılaştığı yer olması.

Kumkale Köyü çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan eserler ve Çanakkale savaşlarında kullanılan silahların bir kısmı, bugün köy içerisindeki bir balıkçı barınağında sergileniyor. Kumkale Şehitliği ve Kumkale Kalesi de köy içerisindeki öteki önem arzeden ziyaret noktaları arasında bulunuyor. Kumkale Köyü’ne kadar gelmişken, 1,5 km uzaklıktaki Truva Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Çanakkale Çanakkale Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kumkale Köyü

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR