Perşembe, Temmuz 25, 2024

Kütahya Çinili Camii Kütahya

Kütahya Çinili Camii Hakkında Bilgiler Kütahya Kütahya Merkez

Kütahya Çinili Cami, ülkemizde hatta tüm dünyada dahi eşi benzeyeni olmayan bir yapıdır. Kütahya Çinili Cami, hem dış mimarisiyle hem de iç mimarisiyle görenlerin büyük bir hayranlığını kazanıyor. Kütahya il merkezinde yer alan ve mimari açıdan çok ilgi çekici olan Çinili Cami’yi Ressam Ahmet Yakupoğlu yaptırmıştır. Kütahya’nın simgesi durumundaki Çinili Cami’nin tüm iç duvarları ve dışı yüzeyi Kütahya çinileriyle çinilerle kaplanarak süslendiği için bu yapıya Çinili Cami denmiştir.

Ressam ve Neyzen Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılan cami, yapısı, tarzı ve süsleme üslubuyla Orta Asya Türk mimarisinden bir esintiyi yansıtır. Sekizgen iki katlı ve tek kubbeli ana gövdesi olup kubbesi ve son cemaat yeri Selçuklu Beylikler devri üslubudur. Caminin dış yüzü tamamen seramik kaplıdır. Yapının içi kalem işi süslemelerle, dışı ise özel üretim mavi Kütahya çinileriyle süslenmiştir. Türk motiflerinin kullanıldığı süslemeleri ve mimarisiyle çok özgün bir örnektir.

Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun bir eseri olan cami her yıl yerli ve yabancı ziyaretçilerine ev sahipliği yapar. Kütahya gezinizde Çinili Camii’yi mutlaka gezmelisiniz. Ardından; Kütahya Kalesi’ni, Kütahya Çini Müzesi’ni, Dumlupınar Müzesi’ni ve Dumlupınar Şehitliği’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kütahya Kütahya Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kütahya Çinili Camii

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSürmeli Adana
Sonraki İçerikSavoy Pastanesi
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR