Çarşamba, Nisan 17, 2024

Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü Kocaeli

Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü Hakkında Bilgiler Kocaeli Körfez

Tarihi milattan sonrasında 50 yılına kadar giden tarihi köprü Romalılar döneminde Gök Su üstüne inşa edilmiştir. Kutça ya da Kutluca köyü ile birlikte Duranlı köyleri arasına yapılmış olup Geudos adı verilmiştir.

Köprünün en önem arzeden görevi tarihi ticaret yollarından biri olan ipek yolu ile birlikte Nikomedia’ya yani İzmit’e ulaşan yolun üzerinde olan köprü sonrasındaki yıllarda Taşköprü adıyla anılmaya başlanmıştır.

Bu tarihi köprü Taşköprü bölgesine de ismini veren önem arzeden Roma yapılarından biri olarak kayıtlara geçmiştir. Antik Nikomedya şehrinde dönemin yöneticileri tarafından bastırılmış sikkelerde bir köprü resmi yer almaktadır. 2 bin yıllık Nikomedya sikkelerinde resmedilen köprü, bugün hala tüm heybetiyle ayakta duran Taşköprü’dür.

Günümüzde ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilin Roma dönemine ait tek köprüsü olan Kutluca Köprüsü’nü gün yüzüne çıkartmak için çalışmalara başlamış durumda. Uzman kişilerden oluşan ekipler tarihi köprünün; rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini tamamladı. Tamamlanan bu projelerle tarihi Roma yolu üzerinde bulunan Kutluca Köprüsü’nün restorasyonuna başlaması için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir.

Kocaeli Körfez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kutluca Köyü Tarihi Taşköprü

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikAdrasan La Casita Boutique Hotel
Sonraki İçerikŞimdi Cafe
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR