Pazartesi, Haziran 24, 2024

Lozan Anıtı ve Müzesi Edirne

Lozan Anıtı ve Müzesi Hakkında Bilgiler Edirne Edirne Merkez

Trakya Üniversitesi Rektörlük binasının bahçesinde bulunan Lozan Anıtı ve Müzesi, 1998 yılında ziyarete açılmıştır.

Yine Trakya Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Osman İnci’nin öncülüğünde yapılan anıt ve müzenin yapılış amacı Lozan’ın Edirne için önemini vurgulamaktadır. Lozan Anıtı ve Müzesi’ni ilk ziyaret ettiğiniz an ilk önce görkemli anıtı inceleyip, fotoğraf çekmenizi öneririz.

Anıt, üç sütunun ortasında yer alan bir kız figüründen oluşuyor. Sütunların biri uzunken ötekileri kısa tutulmuştur. Çünkü büyük sütun Türkiye’yi, küçük sütun Edirne’yi temsil eder. En küçük sütun ise Karaağaç’ın temsilcisidir. Sütunların arasındaki figür ise zarafet ve hukukun sembolüdür. Figürün bir elinde güvercin öteki elinde ise Lozan antlaşmasının belgesi bulunuyor.

Anıtı inceledikten sonrasında, anıtın yanında yer alan tek yapılı müzeye girebilirsiniz. Müze de anıtla birlikte aynı yıl ziyarete açılmıştır. Müzede; Lozan antlaşmasıyla ilgili belgelerin birer örnekleri, çeşitli farklı tarih belgeleri ve o dönemlerdeki gazetelere ait yazılar yer alıyor. Aynı anda Atatürk ve İsmet İnönü’nün fotoğrafları da müzenin sergilenen parçaları arasında…

Edirne Edirne Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Lozan Anıtı ve Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikHatay Kral Künefe
Sonraki İçerikİnce Minareli Medrese Konya
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR