Pazartesi, Haziran 24, 2024

Muradiye Camii Edirne

Muradiye Camii Hakkında Bilgiler Edirne Edirne Merkez

Edirne’nin dini yapılarından biridir Muradiye Camii. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak nitelendirdiği Selimiye Camii gibi ziyaretçiler tarafında yoğun ilgi görür. Etkileyici bir hikayesi de vardır bu dini yapının. II. Murad’ın rüyasıyla başlayan bir hikaye…

Anlatılan efsaneye göre; II. Murat rüyasında Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi caminin şimdiki bulunduğu noktada görür. Rüyasından çok etkilenen padişah, ferman çıkarır ve bu noktaya bir Mevlevihane yaptırır. Zaman geçtikçe de yapı, cami olarak kullanılmaya başlanır.

Muradiye Camii’nin mimarı hakkında bir bilgi bulunmamakla birlikte kitabesinin olmamasından ötürü yapılış tarihi de kesin olarak bilinmemektedir. Cami, kanatlı cami şeklinde inşa edilmiştir. Kesme taştan yapılmış olup, 3 kubbeye sahiptir. Edirne’nin Merkez ilçesinde bulunan Muradiye Camii, sade ve muazzam mimarisiyle yüzyıllara meydan okuyarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Merkezde bulunmasından ötürü, şehrin öteki gezilecek noktalarına çok yakındır. Edirne tatilinizde Muradiye Camii’ni ziyaret ettikten sonrasında; Ainos Antik Kenti’ni ve Üç Şerefeli Camii’ni gezmeyi unutmayın.

Edirne Edirne Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Muradiye Camii

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR