Çarşamba, Nisan 17, 2024

Laertes Antik Kenti Antalya

Laertes Antik Kenti Hakkında Bilgiler Antalya Alanya / Mahmutlar

Toros Dağları’nda, Dim Vadisi’nin ağzında Cebel-i Reis Dağı yükselir. Bu dağın güney etekleri savunmaya uygun bir coğrafya olduğundan bu alana kurulmuştur Laertes Antik Kenti. Deniz seviyesinden 850 metre yükseklikte bulunan Laertes Antik Kenti, Alanya’ya yaklaşık 25 km mesafede yer alıyor. Antik kente en yakın köy ise Gözüküçüklü Köyü.

Limanı olan ve göğüs biçiminde bir tepe üzerinde kurulmuş Laertes Antik Kenti. Daha doğrusu Strabon bu şekilde tanımlıyor burayı. Agora, exedra, hamam, sarnıçlar, tiyatro, evler ve İmparator Claudius’a Apollon’a, Zeus Megistos’a ait tapınaklar kentin günümüze kadar ulaşmayı başaran önem arzeden kalıntıları. Laertes Antik Kenti’nde Helenistik döneme ait hiçbir kalıntıya rastlanmamış. Bu da bölgenin o dönmelerde korsanların elinde oluşuna ve bu nedenle de imar faaliyetlerinin yapılamayışına bağlanıyor.

Ancak Laertes’te bulunan bir taş yazıt, kentin tarihinin çok çok eskilere dayandığını kanıtlar nitelikte. M.Ö. 6. yüzyıla ait olduğu düşünülen ve üzerinde bazı yerel isimlerin yer aldığı taş yazıt, şu an Alanya Müzesi’nde sergileniyor. Söz konusu taş yazıtta ise, eyalet valisinin hizmetkarı ve mülkiyet ile birlikte ilgili sorunlarla ilgili bir takım şeyler yazıyor.

Laertes Antik Kenti’nin güneyinde bir de nekropol bulunuyor. Burada da birçok ostetek* parçası ve ostoteklerin üzerinde durduğu kaideler var. Eğer yolunuz Alanya’ya düşerse, Laertes Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

*Ostetek; ölen kişilerin cesetlerinin yakıldıktan sonrasında küllerin koyulduğu kaba verilen isim.

Antalya Alanya / Mahmutlar bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Laertes Antik Kenti

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR