Pazar, Mayıs 26, 2024

Lübbey Hayalet Köyü İzmir

Lübbey Hayalet Köyü Hakkında Bilgiler İzmir Ödemiş

Türkiye’nin hayalet köyleri listesinde yer almaktadır Lübbey Hayalet Köyü yeni adıyla Çamyayla Köyü. Köyde yerleşim antik çağlarda başlamış olup günümüzde tamamen kaderine terk edilmiş bir yer halini almıştır. Yıllar önce kaderine terk edilen Lübbey Köyü’nün turizme kazandırılması için çağrı yapan Ödemiş Belediyesi eski meclis üyesi Mualla Akgün, Büyükşehir Yasası’nın ardından mahalle statüsü kazanan hayalet şehir Lübbey için yok olmadan kurtarılması gerektiğine dair dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Lübbey Köyü’nün tarihi önemine dikkat çeken Akgün, “Yaylak olarak kullanılan bu tarihi tescillenmemiş kültür mirasımızın korunması gerekiyor. 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile birlikte Ödemiş İlçesi’ne, mahalle olarak bağlanan Lübbey Köyü için koruma imar planı hazırlanmalıdır. Bu konuda üniversitelerle iş birliği yapılabilir. Köyde birçok ev yıkıldı. Geriye kalan evlerin de yıkılıp yok olmaması için bir an önce harekete geçilmelidir.” Şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

Artık mahalle olarak geçen köyden nüfus yaklaşık 10 kişiden meydana gelir. Onlar da köyün yaşlıları ve köylerini terk etmemek için direniyor. Kalanların tam bir hayat mücadelesi verdiği Lübbey hayalet köyde, geçimlerini tarımla sağlamaya çalışıyorlar. Hayalet köy, yılın belirli dönemlerinde ise fotoğraf ve belgesel tutkunlarının uğrak yerlerinden oluyor. Köye gelen fotoğrafçılar ve belgeselciler, kendi haline bırakılan ve hayalet şehri andıran köyün birçok noktasında güzel çekimler yaparak bölgenin tanıtımını yapmaya çalışıyorlar.

İzmir Ödemiş bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Lübbey Hayalet Köyü

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR