Pazartesi, Nisan 15, 2024

Mevlana Türbesi Konya

Mevlana Türbesi Hakkında Bilgiler Konya Konya Merkez

Şiirleri ve sözleriyle çağını aşan Mevlana Celaleddin Rumi’nin Konya’da bulunan dergahı 1926 yılından bu yana Mevlana Türbesi olarak işlev göstermektedir. Sözleri ve yaşamı dünyaca bir üne sahip olan Mevlana’nın türbesi Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Mevlana Müzesi olarak da bilinen türbe, dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır. Mevlana’nın düşünceleri tasavvuf aşkı ve insan sevgisinin yüzyıllar boyu ve nesilden nesile anlatılması, öneminin her daim korunmasına vesile olmuştur. Konya Mevlana Türbesi, Selçuklu döneminde yapılıp, belli dönemlerde yeni yapılarla zenginleştirilmiştir. Özellikle Osmanlı döneminde yapılan mescit, semahane ve şadırvan türbenin günümüzde de ayrılmaz birer parçaları olmuştur. Konya Mevlana Türbesi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölümünden sonrasında yapılmış olup; Kültür Bakanlığı’na en çok gelir getiren ikinci müze konumundadır.

“Aşk dediğin ya Allah’tan gelmeli. Ya Allah için olmalı. Ya da Allah’a ulaştırmalı. Yoksa yerler bir olmalı.”sözü ile birlikte tasavvuf aşkını dile getiren Mevlana Celaleddin Rumi, sayılamayacak kadar çok olan şiirleri ve sözleriyle yaşamın anlamını vurgulamıştır. Şimdi ise dünyaca tanınmakta ve Konya Mevlana Türbesi her yıl yoğun bir ilgi görmektedir. Konya gezinize kesinlikle Mevlana Türbesi ile birlikte başlamalısınız. O mistik atmosferi yaşadıktan sonrasında; Eflatunpınar Anıtı’nı, Yerköprü Şelalesi’ni ve Eşrefoğlu Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.

Konya Konya Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Mevlana Türbesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR