Pazartesi, Haziran 24, 2024

Ziggy Cafe

Milet Tiyatrosu Aydın

Milet Tiyatrosu Hakkında Bilgiler Aydın Didim

Milet Tiyatrosu, Aydın-Didim’in tarihi kalıntıları arasında olan Milet Tiyatrosu, tüm heybetiyle ziyaretine gelenleri büyülemeye devam etmektedir. Yenihisar ilçesi, Balat köyü yakınlarında yer alan Milet’te M.Ö. 2000 ortalarında ilk yerleşimin Myken kolonisi varlığı ile birlikte görüldüğü saptanmıştır.

Kurulduğu günden bu yana yaşadığı tüm yeniliklerle günümüze kadar gelen Milet Tiyatrosu, Helen-Roma dönemi yapıtlarındandır. Tiyatronun en ön sıraları rahipler ve önem arzeden devlet yöneticiler için ayrılmıştır. Milet Tiyatrosu’nun önem arzeden bir özelliği de iyi bir akustiğe sahip olmasıdır.

İlerleyen dönemlerde de Milet, Atina Kralı Kodros’un oğlu Nekus önderliğindeki İonialılar tarafından tekrar kurulmuştur. İonia’nın en önem arzeden şehir limanlarından biri olma özelliği taşıyan kentin dört tane limanı bulunmaktadır. En parlak dönemi M.Ö 7. ve 6. yüzyılda olan Milet, özellikle M.Ö. 650’den sonrasında Karadeniz ve Akdeniz’deki kolonileri sayesiyle çok zenginleşmiştir. Sonrasındaysa M.Ö. 546 yılında Milet Perslerin hakimiyetini girmiş, Roma döneminde de bağımsız bir kent olmuştur.

İyonya’nın en önem arzeden yerleşim alanlarından biri olan Milet turunuzda tiyatroyu ziyaret edip tarihi anlarınıza farklı zamanlar ekleyebilirsiniz. Buradaki gezinizi bitirdiğinizde Aydın’daki; Saplı Ada’yı, Çine Vadisi’ni ve Faustina Hamamı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Aydın Didim bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Milet Tiyatrosu

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR