Perşembe, Mayıs 23, 2024

Misis Mozaik Müzesi Adana

Misis Mozaik Müzesi Hakkında Bilgiler Adana

Misis Mozaik Müzesi – İçerik Geliştirme
Misis Mozaik Müzesi, Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis semtinde yer almaktadır. Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olan bu müze 1959 yılından beri faaliyette olup meraklılarının ziyaret ederek gezebildiği bir müzedir. Misis Mozaik Müzesi’nde sergilenen mozaiklerin Genç Roma devrine, muhtemelen 4. yüzyılın sonlarına ait Bazilika tipinde bir tapınağın tabanını kapladığı anlaşılmıştır. Küp şeklindeki ufak renkli taşlardan meydana getirilen bu şekilleri geometrik ve bitkisel motifler ile birlikte insan ve hayvan motifleri olmak üzere üç grupta toplamak olağandır.

Bir rastlantı sonucu bulunan mozaiklerin tamamı 1956 yılında Misis höyüğünde kazı ve çalışmalar yapan Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodor Bossert ile birlikte Dr. Ludwig Budde tarafından ortaya çıkarılmıştır. Höyükten çıkarılan mozaikleri korumak amacıyla müze kurulmuştur.

Müze sergilenen mozaikler üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda çıkan bulgular mozaiklerin Genç Roma devrine ait olduğunu göstermektedir. Mozaikler içinde bir çok hayvan ve bitki motiflerinin işlendiği görülmekte olup Nuh’un tufan esnasında gemisine aldığı hayvanlar betimlenmiştir. Mozaiğin tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde yapılmış bir kümes ve etrafında Nuh Peygamber’in tufanda gemisine aldığı 23 tane kuş ve kümes hayvanları, bu grubun etrafında ise vahşi ve evcil hayvanlar bulunmaktadır. Mozaiklerdeki bitkisel motiflerin tamamen stilize olmalarına karşılık insan ve hayvan figürleri son derece realist olarak işlenmiştir. Etrafı bitkisel ve geometrik motiflerle çerçevelenmiş bir karenin içini kaplayan kompozisyonunun tam ortasında bir kümes, bunun etrafında yine ayrı türlerden 16 tane vahşi ve evcil hayvan yer almaktadır.

Misis Mozaik Müzesi, Adana – Ceyhan arasında bulunan tarihi ipek yolu üzerinde yer almakta olup Adana’ya 26 kilometre uzaklıktadır.

Adana

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Misis Mozaik Müzesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR