Pazartesi, Haziran 24, 2024

Nene Hatun Milli Parkı Erzurum

Nene Hatun Milli Parkı Hakkında Bilgiler Erzurum Pasinler

Nene Hatun Milli Parkı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum ilinin Pasinler ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Milli park adını Osmanlı tarihinde kayıtlara 93 Harbi olarak geçen Osmanlı – Rus savaşında büyük bir kahramanlık örneği gösteren Türk kadını Nene Hatun’dan almıştır.

Mecidiye ve Aziziye tabyaları, 1877–1878 Osmanlı-Rus Savaşı ya da 93 Harbi olarak da bilinen savaş sırasında Erzurum’un korunmasında etkin bir rol oynamışlardır. Savaş sırasında Erzurum’u ele geçirmek isteyen Ruslar, Ermenilerden yardım talep etmiştir. Ermenilerinde Ruslara yardım etmesiyle düşman kuvvetleri Aziziye Tabyalarına saldırıp, tabyalarda nöbet tutanları şehit etmişler.

Düşman kuvvetlerinin Aziziye Tabyalarına saldırdığı ve nöbetçileri öldürdüğü haberinin şehre gelmesi üzerine Erzurum halkı o zamanlar sadece 20 yaşlarında genç bir kız olan Nene Hatun önderliğinde kadın erkek demeden Aziziye Tabyalarını geri almak için hücumuna geçmişlerdir. Bu savunmada halka önderlik eden Nene Hatun’la yanındakiler büyük bir mücadele sonucunda tabyaları geri almayı başarmışlardır.

Düşman kuvvetlere karşı Aziziye Tabyasını geri alan ve halka önderlik eden Nene Hatun’un gösterdiği kahramanlıkla adı Cumhuriyet tarihinin şanlı sayfasına yazılmıştır. O günden ve bu büyük başarıdan sonrasında Kahraman Türk Kadını Nene Hatun bir cesaret sembolü olarak tüm yurt tarafından tanınmış ve anılmıştır.

Nene Hatun hayatının son günlerine kadar ‘Üçüncü Ordu’nun Annesi’ olarak ömrünü yaşamıştır. 1955 senesinde ise Nene Hatun ‘Yılın Annesi’ olarak seçilmiştir ve 22 Mayıs 1955 günü bu kahraman Türk kadını Erzurum’da vefat etmiştir. Nene Hatun’un naaşı, Aziziye Anıtının yanına defnedilmiştir.

Erzurum Pasinler bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Nene Hatun Milli Parkı

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikİncilipınar Parkı Denizli
Sonraki İçerikBudo Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR