Çarşamba, Nisan 17, 2024

Niğde Kayardı Bağları Niğde

Niğde Kayardı Bağları Hakkında Bilgiler Niğde Niğde Merkez

Kayardı Bağları, Niğde için önem arzeden ve ünlü yeşil alan bölgesidir. Kayardı, Niğde için bir soluklanma alanıdır; o nedenle yaşaması ve yaşatılması için duyarlı olmakta gerekiyor. Bu bağlamda bölge için salt bağı olanların çabası yetmez Niğde Akciğeri olan bölge için tüm kent halkı sahiplenici olmalıdır. Kent geleceğe taşınırken bu değerli bölgelerin korunmasının çok önemi vardır.

Niğde il genelinde çok farklı zenginlikleri olmasına karşın bu değerlerinden yeterince yararlanamadığını yıllardır yazar, söyleriz. Niğde merkez de, Niğde genelinin bir aynası gibidir. Kent merkezinde onca değer gereken ilgiyi bulamıyor. Niğde Kayardı Bağları’nın bulunduğu alanın varlığının olması dahi başka bir kentte olsa başlı başına özel bir çekim alanı doğması için yeterli neden olur. Nerede ise tüm sokaklarına girip çıktığım Kayardı Bağlarının bulunduğu alanda iki ayrı doku var.

Birincisi Ömerli Çayırı’ndan başlayan Beşiktaş Sokağına uzanan alan ki; Kayardı için en güzel doku bu sokakta var. Eski evleri, bakımlı bağları ve Kayardı bölgesinde içinde su akan tek dere bulunuyor. Sokak gerçekten ilgi ile birlikte izlenerek gezilecek güzellikte bir yol olarak uzanıyor.Geçen yıl bu yolu “’Kurdunus”’a bağlayın diye çağrımız oldu ama hesaba alan olmamış. Bu yol “’Kurdunus”’a değin yapılsa bölgenin yapısı çok daha da farklılaşır.Kayardı gezi ve çekim alanı olmadan öte yürüyüş alanı olarakta bu yolun devamının açılmasından yarar görür.

Kayardı’da karşı tepelerde beliren mağaraların olduğu alanlarda gezerken bölgede çok sayıda ev bağ aralarında beliriyor. Kuyu vurup su çıkaran ya da havuz yapanlarda olmuş, Yürüyerek “’Kurdunus”’ üzeri tekrar Niğde yolunda döndüğünde sayıları 6-7 yi bulan yeni modern villalar bağ aralarında sizi karşılıyor.

Ayhan Şahenk villası çevresindeki birkaç yapı dışında bölgede genelde bir bakımsızlık gözleniyor. Kimi bağlar terk edilmiş gibi ama bakımlı olanlarda var. Su ise Kayardı için SORUN olmaya devam ediyor.

Kayardı için çok daha yolun başı sayılır ama sonu ortaya çıkar gibi bölge elden gidiyor önlemek içinde bu bölgede ciddi bir projeye ihtiyaç var. Proje Niğde için soluk alma noktası olarak uygulamaya konmalı ve mutlaka Kayardı Bağları yaşamasına yönelik çaba ve çalışmalar yapılmalıdır. Kayardı için yarın geç olabilir.Keza Kayardı ile birlikte bütünleştiriyoruz ancak tüm Niğde bağları için ciddi anlamda sahiplenme geleceğe taşınacak bu doğal miras içinde şart görünmektedir.

Kayardı bölgesi değeri ve önemi bir gün çok çok daha farklı anlaşılacaktır. O güne kadar bu mirası yok etmeden korumak ve taşımakta Niğde’de yaşayan her yurttaşında görevidir. Bağ ve bahçe sahipleri bu bağlamda çok daha çok konuya duyarlı olmalıdır.

Niğde kimi bölgelerde mahalle ve sokak adlarına gözüm takılır. Kayardı’da gezerkende öyle oldu.Kayardı gibi Niğde dünden gelen bir güzellik merkezinde “Beşiktaş Sokağı” adını en güzel bağ yolunun adı idi.

Kayardı Bağları’nın başlangıçlarında Ömerler Çayırı’ndan giriş yaptığınızda Beşiktaş Sokağı tabelası sizi karşılıyordu.Sokak Niğde için en güzel sokaklardan biri olduğu içinde o güzellik içinde bu isim neden konmuş düşünmeye başladım… İki yönde güzel bakımlı evleri ile birlikte Niğde için gören “böyle bir bağ arası sokak varmı?” diyeceği kadar ilgi çekici bir yer. Güzel dokusu ile birlikte bu sokakta çoğu eski sağlam taş yapıların yanında yeni villa evlerde var. Bu taş binalar ve sokak ekonomik durumu iyi olanların bu bölgede dünden günümüze yerleşik olduğu izlenimi veriyor.

Niğde Kayardı Bağları’nda sokakta dereden su akan tek yerde bu bölgede.. Söğüt ağaçları yanında evlerden sarkan çiçekler, balkonlarda çiçekler meyva ağaçlarının önünde vitrin gibi olmuştu. Bu yaz ailece yürüyüşe çıktık. Güzel bir ev önünde dut ağacı altına dut dökülmemesi için naylon gerilmiş, dut üzerine dökülüyor çayır kirlenmiyordu. Balkonda çiçekler vardı .İlgi ile birlikte bakınırken ev sahibi kapıya çıktı.Çok ısrarlı biçimde “’buyur”’ etti.Sabahın çok daha 8.00’i, O kadar yakınlık gösterdi ki aileden gibi ve aile büyüklerimiz bahçeye geçti. Sohbet, çay faslı ile birlikte onlar otururken ben yürümeye devam ettim. O kadar mütevazi ve insani bir yaklaşımla misafir etmişler ki kimidir bilmediğiniz bir evde sabah sabah misafirlik açıkçası bizimkileri çok etkile de amcam Azmi Gürer Aydın’da, ötekii amcam F.Dinçer Gürer Mersin’de, Annem Kadriye Gürer İstanbul’da, halalarım Mesrure Poyraz Adana’da, Mesrure ve İbrahim Yurttaş Mersin’de üç ay Niğde’de oluyorlar.Sabahları onlarla Kayardı’nda yürüyüşe çıkıyoruz. Kiminde Umut ve Ufuk ile birlikte Kardeşim Gülsevinde oluyor. Ailece Kayardı Bağ yollarının tadını çıkarıyoruz .Her sabah farklı bölgede bir sokağı “keşfe” çıkıyoruz. En çokta Ömerler Çayırı, Beşiktaş Sokak ilgimizi çekiyor. Kimi alana götürürsem “’Memleketimizi çok daha tanımıyoruz”’demek ki dediği Kayardı’ndaki bağ evinde (hiç tanımadığımız bir kapıdan) gördüğümüz misafirperverlikte bizleri çok etkiledi.

BU BÖLGEDE çözemediğim tek konu ise ” BEŞİKTAŞ SOKAĞI” Adı oldu. BU YOLDAN BEŞİKTAŞ TAKIMImı geldi, GEÇTİ YADA BÖLGEYE BİR BEŞİKTAŞ KATKISI MI OLDU YADA BEŞİKTEN BİR TAŞMI VARDI DA ONA ATFEN KONDU. Eğer Beşiktaş adı bir taş yada dünden gelen bir tanım değilde “Beşiktaş takımı” adı ise Niğde’de ADI YAŞATILACAK KİMSE KALMADI DA SIRA BEŞİKTAŞ SPOR KLÜBÜ’NÜN ADINA MI GELDİ?diye düşündüm. Örneğin; bu Sokak Nahita Sokağı denebilir. Daha ilginç olmaz mı?

Sözün sonu Niğde’de Kayardı Bağları’nın olduğu alanı kış veya yaz Niğde’ye gider iseniz gezin. İlginç, orijinal güzel bir dokuda keyifli anlar geçireceksiniz.

Niğde Niğde Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Niğde Kayardı Bağları

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikTuz Hanı Adana
Sonraki İçerikİskenderun Tren Garı Hatay
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR