Çarşamba, Nisan 17, 2024

Öküzlü Ören Yeri Mersin

Öküzlü Ören Yeri Hakkında Bilgiler Mersin Erdemli / Kızkalesi

Öküzlü Ören Yeri, Akdeniz’in incisi tarihi ve turistik mekanları ile birlikte ünlü Mersin’in Erdemli ilçesi sınırları içinde bulunan, Ayaş beldesine 15 km. mesafede konumlanmaktadır. Hellenistik, Roma, Bizans dönemlerinde yerleşim alanı olarak kullanılmış tarihi bir yerdir. Bölgenin öteki ünlü tarihi ören yerlerinden olan Kanlıdivane – Çanakçı Köyü yol ayrımından stabilize bir yola saparak ulaşılmaktadır.

Ayrıca Erdemli’nin Limonlu mahallesinden de ulaşılabilen ören yeri Limonlu’ya 8 km uzağında olan Batısandal Köyü yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Öküzlü Ören Yeri, geç Helenistik, Roma, erken Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Öküzlü Ören Yeri Kızkalesi’ne 25 km. mesafededir.

Taş yapılardan oluşan kentin bazı bölümleri yer yer ayakta kalmıştır. Bazı bölümleri de günümüze kadar çok fala dayanamamıştır. Ancak antik kentin taş döşeli alt yapısı halen sağlam durumdadır. Zamana karşı koymayı başaran burç ve giriş kapısı kalıntıları ziyaretçilere eski zamanlarda burada kurulmuş olan şehrin ana hatlarını tasvir edebilecek durumdadır. Öküzlü Ören Yeri’nin bazilikası ve sarnıçları da halen ayaktadır. Lahitler ise kente girişi sağlayan stabilize yolun kenarında bulunmaktadır.

Mersin Erdemli / Kızkalesi bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Öküzlü Ören Yeri

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR