Perşembe, Haziran 20, 2024

Ördekli Hamamı Kültür Merkezi Bursa

Ördekli Hamamı Kültür Merkezi Hakkında Bilgiler Bursa

Ördekli Hamamı, Osmanlı tarafından Bursa’ya yaptırılmış en büyük hamam olması ile birlikte bilinir. Abdal Mahallesi, Haşim İşcan Caddesi üzerindeki tarihi hamam, çifte hamam tipolojisine uygundur. Eski Yeni Hamam olarak da bilinir. Yapımına Yıldırım Bayezid döneminde başlanmış olan hamamın Bursa’nın Timur ordusu tarafından işgal edilmesi ise duraklamıştır. Bu nedenle hamamın yapımı yarım kalmıştır. Yarım kalan hamam sonrasındasında Çelebi Mehmed döneminde tamamlanmıştır. 1485 yılına gelindiğinde ise Çandarlı İbrahim Paşa hamamın duvarına bir çeşme yaptırmıştır.

Uzun bir süre harap durumda olan Ördekli Hamamı, 2006-2008 yılları arasında kültür merkezi işlevi verilerek, Osmangazi Belediyesi tarafından tüm izinleri alınarak aslına uygun şekilde tekrar restore edilmiştir.

Restorasyonu tamamlandıktan sonrasında halka açılan hamam bünyesinde biri büyük ötekii küçük iki tane seminer salonu, fuaye salonu, kahve salonu, sergi salonları, geleneksel sanatlar kurs ve uygulama salonları ve Türk mutfağından yemeklerin sunulacağı bölümler yer almaktadır.

Toplam 1400 m2 kapalı alana sahip olan Ördekli Hamamı, üstlendiği kültür merkezi görevinin yanı sıra Bursa tarihine de ışık tutması ile birlikte de önem arzeden bir yapıdır. Bursa’ya geldiğinde kesinlikle gezilip görülmesini tavsiye ettiğimiz yapının içerisindeki kafeteryasında zamanınız olursa tarifleri Osmanlı mutfağından kalma çayları ve öteki lezzetleri denemenizi tavsiye ederiz.

Bursa

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Ördekli Hamamı Kültür Merkezi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR