Cumartesi, Nisan 20, 2024

Sadağı Kanyonu Bursa

Sadağı Kanyonu Hakkında Bilgiler Bursa

Sadağı Kanyonu, Bursa’ya 58 km mesafedeki bir dağ ilçesi olan Orhaneli’nin 6 km güneybatısında bulunuyor. İznik’te yer alan Sansarak Kanyonu’ndan sonrasında Sadağı Kanyonu, Bursa’nın ikinci büyük kanyonu olmak özelliği taşıyor. Kanyonun, özellikle yerli turistler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

Kanyonla aynı ismi taşıyan Sadağı Köyü sınırları içerisinde bulunan Sadağı Kanyonu’nun ana girişi, köyün 1,5 km dışındaki su bendinin ardından başlıyor. Hızınıza bağlı olarak yürüyüş süresinin 1 buçuk saat sürdüğü kanyonda, yer yer 60 metreyi bulan kaya blokları arasından akan Sadağı Deresi’ne zaman zaman girerek ile birlikterleniyor. Köy yakınlarında bir kaplıca tesisinin hizmete girmesiyle birlikte yapılan çevre düzenlemesi neticesinde, kanyonun içine ulaşan bir araç yolu yapıldı. İnişli çıkışlı bir şekilde devam eden bu asfalt yol, Orman Müdürlüğü tarafından yaptırılan girişte son buluyor.

Sadağı Kanyonu’nun en ilgi çekici yeri ise kaya hamamı. M.Ö. 117-138 yılları arasında hüküm süren Roma İmparatoru Hadrianus tarafından karısı için yaptırılan kaya hamamı, üç tarafı taş duvarla çevrili ve günümüzde hala çok daha sağlamlığını koruyor. Hamamın, derenin karşı kıyısında kaynayan 60 derecelik sıcak suyu, bugün termal tesise alınmış durumda.

Sadağı Kanyonu’nun kaya hamamına kadar olan 1,7 km’lik parkurunda, ahşap köprüler ve merdivenler bulunuyor. Bunlar, parkuru bir nebze de olsa güvenli hale getirmişler. Ancak kayalık dere yatağı kısmında, zikzaklar çizilerek ile birlikterlendiğinden dikkatli olmakta fayda var.

Olur da yolunuz bir gün Bursa’ya düşerse eğer, Sadağı Kanyonu’nu da görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bursa

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sadağı Kanyonu

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR