Pazar, Nisan 21, 2024

Şapinuva Çorum

Şapinuva Hakkında Bilgiler Çorum

Çorum’un 53 km güneydoğusunda bulunan Şapinuva, Hitit Devleti’nin önem arzeden idaresi merkezlerinden biri olmuş. Önemli bir askeri ve dini merkez olan Şapinuva şehri, o dönemlerde siyasi ve coğrafi konumu ötürüsıyla çok stratejik bir noktada yer alıyordu. Tokat Masat Höyük kazılarında Şapinuva ile birlikte ilgili büyük krallığa ait bir mektup ele geçirilmiş. Söz konusu mektupta; ‘Bu tablet size ulaşınca, 1701 askeri ishupittadan acele olarak sevk ediniz ve onları iki gün içerisinde Şapinuva şehrine, majestenin huzuruna getiriniz’ ifadeleri bulunuyor. Bu mektuptan da anlaşıldığı üzere Şapinuva, Hitit kentinin önem arzeden bir idari merkeziymiş tarih sahnesinde.

Bölgede ele geçirilen yazışmaların büyük bir çoğunluğu Şapinuva’nın büyük kralına ve kraliçesine gönderilmiş mektuplardan oluşuyor. Dolayısıyla Şapinuva, bir kraliyet çifti tarafından yönetiliyormuş. Bunun yanı sıra şehir, ordu komutanlığının ve sürekli olarak askerin hazırda bulunduğu bir şehirmiş aynı anda.

Oldukça geniş bir alana yayılan Şapinuva’da, iki Fırtına Tanrısı adına ayrı ayrı yapılmış iki tapınak, kraliçe sarayı, ordu komutanlığı ve belediye teşkilatı gibi önem arzeden kurumlar yer alıyormuş. Tüm bu verilerden, Şapinuva’nın ne denli teşkilatlı bir şehir görünümünde olduğu anlaşılıyor.

Eğer bir gün yolunuz Çorum’a düşerse, Şapinuva’yı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Çorum

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Şapinuva

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikLimnades Hotel
Sonraki İçerikAygür Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR