Pazar, Mayıs 26, 2024

Sarımsaklı Kurugöl Balıkesir

Sarımsaklı Kurugöl Hakkında Bilgiler Balıkesir Ayvalık / Sarımsaklı

Ağustos sıcağında kuruyan sonrasındasında ise tekrar dolup göl halini alan Sarımsaklı’daki Kurugöl, hüzünlü bir efsaneye sahip. Birbirlerine kavuşamayan iki gencin bu efsanesi ve olayın yaşandığı Kurugöl, yıl içerisinde birçok turist tarafından ziyaret edilmekte.

Birbirlerine aşık olan bir çoban ve güzeller güzeli sarışın bir kızın efsanesi bu. Derler ki; çoban ve sarışın kız birbirlerine aşık olmuşlar. Fakat o dönemlerde ağanın oğlu da kıza aşık olup, sevdiğine kavuşmak için kızı kaçırıp büyük bir tepe üzerine çıkarır. Sarışın kızı ikna etmek için elinden geleni yapar. Kız kurtulamayacağını anlayınca bir fırsatını bulur ve kendini kayalıklardan atar.

Çoban ise sevdiği kızın kaçırıldığını duyunca hemen tepeye çıkar. Fakat artık çok geçtir. Sevdiğinin cesediyle karşılaşır. Çoban öğle ağıtlar yakar, öyle çok ağlar ki bulunduğu toprağın zemini çatlamaya başlar. Sonrasında zemin çobanın gözyaşlarıyla dolup taşar. Çoban ve genç kızın cesedi ise sular altında kalır. Yöre halkı tarafından gölün suyu sürekli aranır ama bulunamazlar.

Günümüzde Kurugöl olarak adlandırılan nokta ağustos aylarında kurur, sonrasında tekrar kendiliğinden dolar. Şimdiki yöre halkı bu iki gencin ruhlarının hala Kurugöl’de olduğuna inanır.

Balıkesir Ayvalık / Sarımsaklı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sarımsaklı Kurugöl

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikStyle Hotel Şişli
Sonraki İçerikMeyhane 1960
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR