Perşembe, Mayıs 23, 2024

Seleukeia Antik Kenti Antalya

Seleukeia Antik Kenti Hakkında Bilgiler Antalya Manavgat

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Seleukeia Antik Kenti, şehir merkezine 12 km mesafede bulunuyor. Varlığını sürdürdüğü alana farklı bir atmosfer katan Seleukeia Antik Kenti, hamam, iki katlı bir agora ve bir şapel kalıntısına ev sahipliği yapıyor. Değişik mimarisiyle dikkat çeken Seleukeia Antik Kenti, manzarasıyla da ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

Seleukeia Antik Kenti’nin gerçek isminin Lyrbe olduğu tahmin ediliyor. Asıl Seleukeia’nın ise Helenistik dönemde, yani M.Ö. 3. yüzyılda kurulan bir liman şehri olduğu ve büyük ihtimalle Side’nin batı kıyısında yer aldığı düşünülüyor. Zira Lyrbe’de çıkarılan kalıntıların, çok daha önceye, yani Klasik çağa ait olduğu belirtiliyor. Lyrbe Antik Kenti’nde Side dilinde yazıtlar bulunmuş. Bu yazıtlar, bu yerleşimin antik dönemde Side kentiyle aynı halk tarafından iskan edildiğini kanıtlar nitelikte.

Günümüzde Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara sahip olan Seleukeia Antik Kenti’nde, sur duvarları, Pamphylia bölgesinin en iyi korunmuş agorası, hamam, tapınaklar, sarnıçlar, kilise ve mezar yapıları kesinlikle görülmeye değer nitelikte. 1972-1979 yılları arasında Prof. Dr. Jale İnan başkanlığında İstanbul Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarında heykeltıraşlık eserleri ve mozaikler bulunmuş. Bu kalıntılar, günümüzde Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Daha sonrasındaki yıllarda bulunan öteki eserler ise Side Arkeoloji Müzesi’nde bulunuyor.

Olur da bir gün yolunuz Manavgat’a düşerse eğer, Seleukeia Antik Kenti’ni de görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Antalya Manavgat bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Seleukeia Antik Kenti

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikAlexandria Troas Çanakkale
Sonraki İçerikMitos Beach
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR