Perşembe, Mayıs 23, 2024

Sığırlık Kalesi Isparta

Sığırlık Kalesi Hakkında Bilgiler Isparta Sütçüler

Isparta’nın önem arzeden tarihi kaleleri arasında bulunan Sığırlık Kalesi, aslında iki tane kaleden meydana geliyor. Sığırlık Kalesi I ve Sığırlık Kalesi II olarak isimlendirilen bu kaleler, Isparta’nın görülmeye değer tarihi zenginlikleri arasında yer alıyor.

Sığırlık Kalesi I, Sütçüler ilçesinin Asar Mahallesi’nde bulunuyor. Bir tepenin kuzey yamacına kurulmuş olan Sığırlık Kalesi I’in sur duvarları halen çok daha sağlamlığını koruyor. Duvarların köşesinde de birer kule yer alıyor. Sığırlık Kalesi I’in Erken Bizans döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor.

Sığırlık Kalesi II ise, Sığırlık ve Çandır Köyü arasındaki yolun kuzeyinde, bir tepe üzerinde bulunuyor. Oldukça iyi korunmuş bir kale olan Sığırlık Kalesi II’nin doğu duvarlarında üç yuvarlak pencere var. Sığırlık Kalesi I gibi, Sığırlık Kalesi II’nin de Erken Bizans döneminde yapıldığı düşünülüyor.

Yolunuz bir gün Isparta’ya düşerse eğer, Sığırlık Kalesi I ve Sığırlık Kalesi II’yi de gezilecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Isparta Sütçüler bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sığırlık Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikEskoppremium Otel
Sonraki İçerikÖşvank Kilisesi Erzurum
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR