Pazartesi, Haziran 24, 2024

Silifke Kalesi Mersin

Silifke Kalesi Hakkında Bilgiler Mersin Silifke

Silifke Kalesi, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Mersin’in Silifke ilçesinin en yüksek tepesinde inşa edilmiştir. Kısa bir dönem restorasyon çalışmaları yürütülmüş olan kale halen ayaktadır ve içi de gezilebilmektedir. Yüzyıllar içinde kale geçirdiği onarım ve değişiklikler sonucu günümüzde bir Orta Çağ kalesi görünümündedir.

Silifke’nin en yüksek tepesinde tüm şehre hakim bir konumda olan kalenin; erken Roma dönemine ya da Helenistik döneme ait olduğu görüşleri üzerinde durulmaktadır. Yüksekliği 190 metre olan tepedeki Silifke Kalesi’nin etrafı savunma amaçlı olarak kuru hendekle çevrilmiştir. Kale oval bir şekildedir. Günümüzde Silifke Kalesi’nin içindeki kemerli galeriler, su sarnıçları, depolar ve öteki yapıların kalıntıları dikkat çekmektedir.

Evliya Çelebi ünlü kitabı Seyahatname’sinde, 17. yüzyılda Silifke Kalesi’nin 23 tane burcu bulunduğuna dikkat çeker. Ayıca yine Seyahatname’de kalenin içinde bir cami ve 60 evin olduğuna değinmiştir. Fakat günümüzde burçların bir kısmı ve kalenin içi birkaç kalıntı dışında harabe durumdadır. Günümüzde 10 tane burç ayakta kalmıştır.

Roma Dönemi’nden 20. yüzyıla kadar kesintisiz yerleşim yeri olduğu ortaya çıkmıştır. Tarihi Silifke Kalesi’de, uzunca süre yerleşim yeri olması ötürüsıyla yaşayan bir şehir konumunu halen sürdürmekte olduğundan ötürü kalede sürekli olarak kazı ve restorasyon çalışmaları yürütülmektedir.

Silifke’ye ayrı bir atmosfer ekleyen kale, görkemiyle sizi etkisi altına alacak. Tarihi dokuları eşliğinde gezerken, size rehberlik görevini yine Silifke Kalesi üstlenecek.

Mersin Silifke bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Silifke Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikSwissotel Ankara
Sonraki İçerikDim Çayı Antalya
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR