Perşembe, Mayıs 23, 2024

Qubbe

Softa Kalesi Mersin

Softa Kalesi Hakkında Bilgiler Mersin Bozyazı

Esrarengiz bir hikayesi olan Softa Kalesi, Mersin’in Bozyazı ilçesinde bulunmaktadır. Mamure Kalesi ile birlikte karşı karşıyadır ve ikisinin yeraltından ve deniz içinde bir yolla bağlı olduğu söylenmektedir.

Softa Kalesi’nin en çok dikkat çeken detayı çift sıra halinde olan surlarıdır. Fidik tepesindeki bu kaleye çıkmak biraz zordur ve yerli halk arasında esrarengiz kale olarak adlandırılmıştır. Softa Kalesi’nin esrarengiz hikayesine göre; bu kale yılanlar tarafından korunmaktadır. Bir zamanlar iki arkadaş bu kaleye gelir ve altın aramaya başlar. Kalenin içine inmek için bir plan yaparlar ve biri halata bağlar kendini ötekii yukarıda kalır. Halatla aşağı inen kişi kalenin bitiminde iki yılanın kavga ettiğini görür ve yılanların gitmesini bekler. Yılanlar gitmeyince geri yukarı çıkar. Başka bir gün tekrar kaleye iner ama yılanların hala kavga ettiğini görür. İki arkadaş bir çok daha kaleye inmeyi denemez.

Softa Kalesi’ni Mersin gezinize ekleyip hem çevresindeki tarihi kalıntıları ziyaret edebilir hem de manzarasını seyre dalabilirsiniz. Boğsak Adası’nı, Tokmar Kalesi’ni, Gözne Kalesi’ni, Limonlu Çayı’nı ve Köşekbükü Mağarası’nı da listenize ekleyip değişik yerler keşfedebilirsiniz.

Mersin Bozyazı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Softa Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikRiva Restaurant
Sonraki İçerikGökçeada Yıldızkoy Çanakkale
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR