Perşembe, Haziran 20, 2024

Sultan II. Bayezid Külliyesi Amasya

Sultan II. Bayezid Külliyesi Hakkında Bilgiler Amasya Amasya Merkez

Amasya’nın sahip olduğu önem arzeden tarihi değerlerden biri olan Sultan II. Bayezid Külliyesi, Sultan II. Bayezid adına, 1485-86 yılları arasında; cami, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme bulunduran bir külliye olarak inşa edilmiş. Camisi beş kubbeli bir cemaat yeri ile birlikte geniş bir kemerle birbirine bağlanan arka arkaya iki kubbeli mekan ve buraya açılan yan mekanlardan oluşuyor. Külliyenin sahip olduğu bu cami, 15. yüzyılın son çeyreğinde, yan mekanlı cami mimarisinin gelişmiş geçiş dönemi örneğini teşkil ediyor.

Külliyenin doğu kısmında bulunan minaresi, renkli taşlarla yivli olarak yapılmış. Batı kısmındaki minare ise, palmetlerle süslü bir şekilde meydana getirilmiş. Sultan II. Bayezid Külliyesi’nin batısında, “U” plan şemasına sahip bir medrese yer alıyor. Doğusundaki “L” plan şemalı yapı ise imaret ve konuk evi olarak kullanılıyormuş. Külliyenin her iki minaresinin hizasında da yaşlı çınar ağaçları bulunuyor. Bu ağaçların, külliye ile birlikte yaşıt olduğu tahmin ediliyor.

Olur da bir gün yolunuz Amasya’ya düşerse eğer, Sultan II. Bayezid Külliyesi’ni de ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Amasya Amasya Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sultan II. Bayezid Külliyesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR