Perşembe, Mayıs 23, 2024

Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri Balıkesir

Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri Hakkında Bilgiler Balıkesir Edremit / Kazdağı

Balıkesir ve Çanakkale’nin ortak değeri Kazdağları, sahip olduğu bitki ve hayvan çeşitli farklıliği, cennet misali milli parkı ve benzeyensiz doğal zenginlikleri ile birlikte görenleri kendine aşık edecek güzellikte bir coğrafya. Burası, dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip bölgelerinden biri aynı anda. Biraz doğal ortamda vakit geçirmek, macera yaşamak ve doğa sporları yapmak istediğinizde kendinizi Kazdağları’nın büyülü ortamına atabilirsiniz.

Kazdağları’nın en ünlü doğal güzelliklerinden biri olan Sütüven Şelalesi, Zeytinli Köyü’ne 4,5 km mesafede bulunuyor. Sarıkız Yaylası’ndan doğan ve Kızıleçeli Çayı üzerinde şarıldayan Sütüven Şelalesi, 1992’de kurulmuş ve 3 hektar büyüklüğe sahip. Kazdağları’nın eteğinde yer alan bu doğal güzellik, Kızıleçili Çayı’nın geçtiği Hasanboğuldu Göleti ve 17 metreden düştüğü şelaleden meydana geliyor.

Sütüven Şelalesi’nin ziyaretçi sayısı yaz aylarında 200 bine yaklaşıyormuş. “Sıçrayan” anlamına gelen “tüvleyen” kelimesinden türeyen Sütüven Şelalesi’nin biraz ile birlikterisinde, doğal bir kayanın havuz haline dönüştüğü Hasanboğuldu Göleti bulunuyor. Eşsiz manzarasının yanı sıra, efsanesi ile birlikte de bilinen Hasanboğuldu Göleti’ne giderken, yol üzerinde Romalılardan kaldığı düşünülen su kemerlerinin sütunlarına rastlayabilirsiniz.

Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri’nin etrafında yer alan restoran ve büfelerden yiyecek-içecek alabiliyorsunuz. Suyun sesi eşliğinde doğa keşfine çıkmak çok keyifli. Köylüler tarafından kurulan tezgahlardan ise ilginç yöresel ürünler alabilirsiniz.

Gelelim Hasanboğuldu efsanesine… Filme bile konu olmuş bu hikaye, Obalı Emine ile birlikte Ovalı Hasan’ın imkansız aşkına dayanıyor. Birbirine aşık olan bu iki gencin evlenebilmesi için Obalı Emine’nin ailesi Ovalı Hasan’a bir şart koşar. Hasan, Emine’ye layık olduğunu kanıtlayabilmesi için 40 okkalık tuz çuvalını hiç dinlenmeden dağı aşarak obaya getirmesi gerekmektedir. Ne yazık ki Hasan’ın gücü tükenir. Ertesi sabah Emine, derenin kenarında Hasan’a verdiği yazmasını bulur ve o yazma ile birlikte kendini bir çınar ağacına asar.

Olur da bir gün yolunuz Kazdağları’na düşerse eğer, Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleri’ni de görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Balıkesir Edremit / Kazdağı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikMilas Mesire Yeri Isparta
Sonraki İçerikYengeç Restaurant Urla
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR