Perşembe, Mayıs 23, 2024

Taksiyarhis Kilisesi Balıkesir

Taksiyarhis Kilisesi Hakkında Bilgiler Balıkesir Ayvalık / Cunda

Ayvalık Cunda’nın eski yapılarından biri olan Taksiyarhis Kilisesi, aynı anda adanın simgesel değerlerinden biridir. Cunda Adası’nın en büyük kilisesi olan yapı, 1873 yılına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. Kilise, Bizans mimarisinde özellikle mahkeme ve toplantı salonlarında sıklıkla kullanılan “’Kubbeli Bazilika Plan”’ tipinde bir mimari yapıya sahiptir. Ayvalık’a özgü bir maden taşı olan sarımsak taşının mimarisinde kullanıldığı Taksiyarhis Kilisesi’ne ait iki tane çan bulunmaktadır. Bu çanlardan yalnızca biri günümüze kadar gelmiş, bazı kaynaklara göre Bergama Müzesi’nde sergilenmekte olup, bazı kaynaklara göre ise o çan başka bir kiliseye aittir ve kilise çanı 1920’li yıllardan Midilli’ye götürülmüştür.

1927 – 1928 yıllarında minaresiz bir camiye dönüştürülen kilisenin içerisindeki ikonların çok büyük bir kısmı tahribata uğramış ve sökülmüştür. Yine de içerisinde hala uzunca süre denizde kalan Hz. Yunus’un bir balığın içerisinde yaşadıktan sonrasında çıkışını tasvir eden ikon yer almaktadır. 2003 yılındaki fırtınanın ardından ziyarete kapatılan Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi Koç Müzecilik tarafından 2011 yılında restorasyon sürecine başlamış 2014 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır.

Cunda seyahatiniz sırasında kültür turuna da vakit ayırarak Taksiyarhis Kilisesi başta olmak üzere Cunda’nın tarihi değerlerini günlük planınıza dahil edebilirsiniz.

Balıkesir Ayvalık / Cunda bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Taksiyarhis Kilisesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikÜrgüp Fıratkan Nevşehir
Sonraki İçerikClub Rose Bay Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR