Çarşamba, Nisan 17, 2024

Tımarhane Adası Balıkesir

Tımarhane Adası Hakkında Bilgiler Balıkesir Ayvalık / Sarımsaklı

Türklerin Taşlı Manastır Rumların Tımarhane Adası olarak adlandırdıkları yer Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklı’daki Çamlık Koyu’nun sonunda bulunan Şeytan Sofrası’nın eteklerinde ve yarımadanın ucunda yer alır. Tımarhane Adası yalnızca dikkat çeken ismiyle değil, tepede bulunan ilginç yapılı kayalarıyla da merak uyandırmaktadır. Girintili, çıkıntılı ve hemen dibindeki manastırın etrafını saran kayalar, rüzgarda uğultu ve sesler çıkarması ile birlikte ilgi çekmektedir.

Anlatılanlara göre de Ayvalık ve çevresinde Rumların yaşadığı dönemlerde bolca meyhane bulunurmuş. Köyün yüzde 90’ı içki içermiş. Köyün öte yandan delisi de bolmuş. İşte bu yıllarda içkinin dozunu fazla kaçıranları, adanın yakınlarındaki Tımarhane Adası’na götürüp bırakırlarmış. Sürekli ve sert esen rüzgarda akılları başlarına gelenler tekrar halkın arasına karışırlar; gelmeyenler de rüzgarın çıkardığı seslerle biraz çok daha oyalanırlarmış.

Günümüzden 70 yıl öncesine kadar psikoterapi merkezi ve çiftlik binalarının da bulunduğu Tımarhane Adası, Cunda Adası’na gidenlerin mutlaka uğramaları gereken bir doğa harikası yerdir. Adaya ismini veren Taşlı Manastır’ın kemerli pencereleri ve arkasındaki koridor manastırdan arta kalan bölümlerdir.

Ayvalık için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Ayvalık otelleri ve Sarımsaklı otelleriadresini ve Ayvalık gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Balıkesir Ayvalık / Sarımsaklı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Tımarhane Adası

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR