Perşembe, Mayıs 23, 2024

Tınaztepe Mağarası Konya

Tınaztepe Mağarası Hakkında Bilgiler Konya Seydişehir

Konya-Seydişehir’de yer alan Tınaztepe Mağarası, dünyanın üçüncü ülkemizin ise en büyük mağarası olma özelliğine sahiptir. Mağara ilk olarak 1968 yılında bir Fransız bilim adamı olan Michel Bakalowichz tarafından keşfedilmiştir. Mağaranın uzunluğu 22 km’dir ve bu özelliği onu ülkemizin en büyük mağarası olma unvanını getirmiştir. Ziyarete açık olan bölümün uzunluğu 1580 m’dir.

Sonundaki 30 m’lik inişi sayılmaz ise Tınaztepe Mağarası’nın tamamen yatak özelliğe sahip bir mağara olduğu söylenebilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar yapının 230 milyon yıl içerisinde oluştuğunu göstermektedir. Gerek ulaşım basitlığı gerek ilgi çekici yapısal özellikleriyle mağara yalnızca ülkemizden değil dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlamaya devam etmektedir.

Tınaztepe Mağarası’nın içerisinde göz alıcı sarkıt ve dikitlerin yanı sıra son kısmındaki alanda bir de göl yer almaktadır. Mağaranın içerisindeki nem oranının yüksek olması astım hastalarına iyi gelmekte ve ötürüsıyla bu hastalığın doğal tedavisi için ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir. Mevlana Türbesi, Meke Gölü, İnce Minareli Medrese ise bölge ziyaretiniz sırasında Tınaztepe’nin yanı sıra mutlaka seyahat planınıza dahil etmeni gereken öteki duraklardan yalnızca birkaçıdır.

Konya Seydişehir bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Tınaztepe Mağarası

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikHonour Hotel Niğde
Sonraki İçerikArtvin Otogarı Artvin
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR