Perşembe, Haziran 20, 2024

Tokalı Kanyonu Denizli

Tokalı Kanyonu Hakkında Bilgiler Denizli

Denizli’nin Çivril ilçesinde yer alan Tokalı Kanyonu, bütün olarak 20 km’lik bir alana uzanıyor. Akdağ Kanyonu olarak da bilinen Tokalı Kanyonu, 1600 metre rakımlı bir kanyon ve Çivril’in Gümüşsu (Homa) beldesinin 900 metre rakımlı yerleşiminde sona eriyor. Tokalı Kanyonu’nun 1200 metre uzunluğa sahip olan bölümünde, bıçakla kesilmiş misali yüksekliği yer yer 200 metreyi bulan kaya kütleleri yer alıyor. Bu kayaların arasından akan derenin meydana getirdiği Tokalı Kanyonu, ancak 7-8 saatte geçilebiliyor. Tokalı Kanyonu’nun en geniş yeri 4 metre, en dar yeri ise 1,5 metre aralığında.

Türkiye’nin en derin ve zor seviye kanyonlarından biri olma özelliği taşıyan Tokalı Kanyonu’nun maceraperestler için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Ancak belirtmemiz gerekir ki, buraya öyle bir uğrayayım, fotoğraf çekip gideyim diye bir şey söz konusu değil. Tokalı Kanyonu’na gelecekseniz tam teçhizatlı olmanız şart zira dediğimiz gibi hem kanyonu boydan boya geçmek 8 saat sürüyor hem de çok zorlu etaplar barındırıyor. Mesela kimi yerlerde tırmanmanız, kimi yerlerde ise kayaların altından yüzerek geçmeniz gerekebiliyor.

Tokalı Kanyonu’na ulaşmak için önce Işıklı kasabasına gelmeniz, kasabayı 20 km doğu yönünde geçtikten sonrasında Gümüşsu kasabasına varmanız gerekli. Gümüşsu kasabasının yaklaşık 2 km kuzeyinde başlayan Tokalı Kanyonu, kuzeye doğru 20 km devam ediyor. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Denizli

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Tokalı Kanyonu

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikİnaltı Mağarası Sinop
Sonraki İçerikMukarnas Spa Resort
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR