Pazar, Nisan 21, 2024

Troya Müzesi Çanakkale

Troya Müzesi Hakkında Bilgiler Çanakkale Çanakkale Merkez / Tevfikiye

Troya Müzesi, Çanakkale’nin merkezinde yer alan Tevfikiye Köyü sınırları içinde kurulmuştur. Birçok anlamda bir ilk olan müze, 10 Ekim 2018 tarihi itibariyle kapılarını halkın ziyaretçilere açmıştı. Müze Troya Antik Kenti girişinde yer almaktadır. Müzede, Troya ve Troas kentlerinden elde edilen ve gün yüzüne çaıkarılan tüm taşınır taşınmaz kültür varlıkları halka sergilenmektedir.

Ören yerindeki teşhir ve tanzim uygulamasının bitmesiyle kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin tane değerli eser bu müzedeki yerini aldı. Müzenin hazırlanma projesiyle yurt dışında bulunan Troya’nın paha biçilemez değerdeki hazinelerinin bir bölümü de ait olduğu bu topraklara geri döndü. Halen yurt dışındaki müzelerde sergilenen Troya eserlerinin de Türkiye’ye getirilmesi için umut olmuştur.

Troya Müzesi’nin ziyareti rampadan inerken başlamaktadır. Rampanın duvarlarında bulunan nişlerde Troya’nın farklı katmanları; mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflarla tüm ziyaretçilerin anlayabileceği şekilde anlatılmaktadır.

Müzenin giriş alanı olan, Troas ve çevresini konu alan sirkülasyon bandında ise devam eden sergi katları öncesinde 7 – 77’ye gelen tüm ziyaretçilere bir oryantasyon sağlamak amacıyla arkeoloji bilimi; arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, ‘Neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konservasyon’ gibi terimler şemalar, çizimler, metinler ve interaktif yöntemlerle aktarılmaya çalışılmıştır.

Troya Müzesi’nde sergilenmesi amacıyla yurdun dört bir yanına dağılmış olan eserler evine geri çağrılmıştır. Eserlerin geldikleri yerlerden birkaçı ise şu şekildedir. Çanakkale Müzesi’nden, Blegen kazılarından çıkan ve şu an İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Troya eserleri. İzmir Arkeoloji Müzesi’nden Homeros ile birlikte ilgili sikkeler. Bununla birlikte ABD’den getirilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki Troya altınları. Tüm bu eserler kendi topraklarına getirilerek sergilenmeye başlanmıştır.

Troya Müzesi’nde aynı anda görsel grafik tasarımlarla birlikte diorama (anın veya hikayenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesi), dokunmatik ekran ve animasyonlarla sergi ile birlikte anlatımlar da mevcuttur.

Çanakkale Çanakkale Merkez / Tevfikiye bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Troya Müzesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikÇamiçi Yaylası Tokat
Sonraki İçerikOrfeus Queen Spa
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR