Pazartesi, Haziran 24, 2024

Demre Map

Üveys Paşa Cami Aydın

Üveys Paşa Cami Hakkında Bilgiler Aydın

Aydın’ın en eski camisi olan Üveys Paşa Cami’nin tarihi 1568 yılına kadar uzanmaktadır. Bu tarihte Kadı Muhiddin Efendi’nin oğlu Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa tarafından yaptırılmış olan caminin süslemeleri çok sadedir.

Kare planlı ve tek kubbeli bir cami olan Üveys Paşa Cami’nin kubbesi ise alaturka kiremit kaplıdır.Üst seviyedeki pencereler dikdörtgen çökertmeler içine yerleştirilmiştir ve sivri kemerlidir. Dört sütunlu son cemaat yeri kirpi saçaklı üç kubbecik ile birlikte örtülmüştür. Kuzeyde de kadınlar mahfili yer almaktadır. Cami kapısının üzerinde yazıt bulunmaktadır. 1899 depreminde yıkılan ve yeniden inşa edilen yapı, sonrasındaları Yunan işgali sırasında yakılması sonucu 1947 – 1948 yıllarında restore edilerek bugünkü haline getirilmiştir.

Hem görülmeye değer çok sayıda doğal güzelliğe hem de tarihi dokuya ev sahipliği yapan Aydın seyahatiniz sırasında Üveys Paşa Cami’nin yanı sıra, Aphrodisias Antik Kenti’ni, Kuşadası’ndaki Zeus Mağarası’nı ve Güvercinada Kalesi’ni planınıza dahil edebilirsiniz.

Aydın

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Üveys Paşa Cami

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR