Pazar, Mayıs 26, 2024

Aya Athanasiu Kilisesi Balıkesir

Aya Athanasiu Kilisesi Hakkında Bilgiler Balıkesir Ayvalık / Sarımsaklı

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Sarımsaklı beldesinde yer alan Aya Athanasiu Kilisesi, mübadele öncesinden günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmış tarihi yapılardan biri. 3 kilise ve 3 manastır olmak üzere toplam 6 bölümden meydana gelen Aya Athanasiu Kilisesi’nin, Sarımsaklı ve Ayvalık çevresinde yaşamış olan Rumlar tarafından Sarımsaklı’da inşa edildiği biliniyor.

Hala çok daha restorasyon çalışmalarının devam ettiği Aya Athanasiu Kilisesi; Rumlar tarafından inşa edilen, dönemin mimari esintilerini taşıyan ve Ayvalık bölgesinde olup da günümüze kadar sapasağlam gelmeyi başaran tek kilise olma özelliği taşıyor. Yakın bir zaman içerisinde restorasyon çalışmalarının bitmesi planlanan, çok daha bakımlı ve sağlam bir yapıya bürünen Aya Athanasiu Kilisesi, günümüzde cami olarak faaliyet gösteriyor.

Eğer önümüzdeki yaz tatilinizde tercihinizi Ayvalık Sarımsaklı’dan yana kullanmayı planlıyorsanız, Aya Athanasiu Kilisesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Ayvalık için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Ayvalık otelleri ya da Sarımsaklı otelleri adresini ve Ayvalık gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Balıkesir Ayvalık / Sarımsaklı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Aya Athanasiu Kilisesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR