Perşembe, Temmuz 25, 2024

Gala Gölü Edirne

Gala Gölü Hakkında Bilgiler Edirne Enez

Edirne’nin Enez ve İpsala ilçe sınırlarında yer alan Gala Gölü, Enez’e 10 km, İpsala’ya ise 22 km mesafede konumlanmaktadır. Muhteşem bir doğaya ve ekosisteme sahip olan göl, aynı anda 6.087 hektarlık bir alanda kuruludur. Gölün 1991yılında 2369 hektarlık alanı Tabiat Koruma Parkı ilan edilmişken, 2005 yılında 6.087 hektara çıkarılan alanı Milli Park haline gelmiştir.

Kuş popülasyonu açısından çok zengin olan Gala Gölü’nde kızıl şahin, kerkenez, karabatak, pelikan gibi özel türlerin yanı sıra angıt, yeşilbaş ördek, kuğu, gri balıkçıl, küçük beyaz balıkçıl olmak üzere yaklaşık 130 çeşit tür bulunmaktadır. Bu nedenledir ki her yıl kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları bölgeyi gözlemlemek için ziyaret etmektedir. Göl, flora açısından da çok zengindir.

Gala Gölü ülkemizin ikinci büyük kuş gölü olarak bilinmekte olup İstanbul gibi bir metropole yakın olması sebebiye şehirden kaçıp nefes almak isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılık dışında gölde yapılabilecek aktiviteler arasında piknik, doğa yürüyüşü, bisiklet gelmektedir. Gelen ziyaretçiler gölün doğal yapısını bozmamak adına çok özen göstermektedir.

Edirne Enez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gala Gölü

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikOlea Hotel
Sonraki İçerikİlk Kurşun Anıtı İzmir
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR