Çarşamba, Nisan 17, 2024

Gelidonya Feneri Antalya

Gelidonya Feneri Hakkında Bilgiler Antalya Kumluca

İsmini, Likya dilinde kırlangıç anlamına gelen "kaledonya" kelimesinden alan Gelidonya Feneri, alana göç eden kırlangıçlar neticesinde sahip olmuş bu ada. Fener, Gelidonya Burnu, Kırlangıç Burnu ya da Taşlı burun olarak anılan bir burun üzerinde yer alıyor. 227 km yükseklikte inşa edilmiş olan Gelidonya Feneri, ülkemizin en yüksek deniz feneri olma özelliği taşıyor. Fenerin bulunduğu alana araçla erişim sağlanamadığından elektrik ulaşamamış ve 2000’li yıllara kadar fener elle çalıştırılmış.

Antalya bölgemize bağlı, Antik dönemden itibaren pek çok deniz kazasının gerçekleştiği bir noktada yer alan Gelidonya Feneri, denizciler tarafından "Beş Adalar" olarak isimlendiriliyor. Karaöz, Adrasan ve Kumluca arasında bulunan Gelidonya Feneri, Adrasan’ın merkezine ve Karaöz’e 8 km mesafede yer alıyor.

1934 yılında Fransızlar tarafından inşa edildiği tahmin edilen Gelidonya Feneri’nin açılış tarihi ise 1936. Fenerin bekçiliğini 3 kuşaktır bu işi yapan bir ailenin mensubu olan Mustafa Demir yapıyor. Gelidonya Feneri’ni kendisi için bir aile yadigarı olarak nitelendiren Mustafa Demir, güneş enerjili sistemler neticesinde fenere yalnızca haftanın bir günü uğruyormuş.

Gelidonya Feneri’ne çıkmak isterseniz, bunun için en uygun zaman diliminin nisan ve haziran ayları arasında olduğunu söyleyebiliriz. Yürüyüş parkuru çok zor değil. Lakin güneş ve hava sıcaklığı, yürüyüşü zorlaştıracak unsurlar. Bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Gelidonya Feneri’ne gelmek için, Adrasan’ın merkezinden 8 km devam edip, Karaöz’e ulaşıp, oradan da yaklaşık 4-6 km araçla devam etmeniz gerekiyor. Aracınızı park ettikten sonrasında ise 2 ila 4 km bir yürüyüş sizi bekliyor olacak. Yürüyüş mesafeniz, aracınızı park edeceğiniz noktaya göre değişiyor elbette.

Karaöz’den devam eden yolun ilk 4 km’si tek şeritli asfalt ve toprak karışık bir yol. Ancak son 2 km’sinde işler değişiyor. Yol, lastiğinize zarar verebilecek büyüklükte taşlarla dolu. Nitekim bu noktada aracınıza güvenmiyorsanız, kalan yolu yaya olarak devam etmeniz çok daha yerinde bir karar olur. Söz konusu yürüyüş parkurunun, orta-kolay seviyede olduğu söyleniyor. Fakat son kısımları bir hayli dikleştiğinden tırmanış insanı biraz zorluyor. Çıkış, hızınıza bağlı olarak 2 ya da 2,5 saat sürüyor.

Gelidonya Feneri’ne çıkarken yanınıza su almayı sakın ihmal etmeyin. Zira yol üzerinde su bulmanız imkansız. Dilerseniz manzaraya karşı yemek üzere, yanınıza atıştırmalık bir şeyler de alabilirsiniz. Ayakkabı tercihinizi ise bileğinizi saran modellerden yapmaya özen gösterin. Çok zorlu bir rota olmadığı için sandalet ya da babet giymediğiniz sürece bir sorun olacağını düşünmüyoruz.

Her ne kadar zorlu bir yolculuk olsa da, sonunda ulaşacağınız manzaranın buna kesinlikle değeceğini göreceksiniz. Öyle ki, 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiş Gelidonya Feneri ve manzarası. Bu nedenle ilk fırsatta Gelidonya Feneri’ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Konaklama seçenekleri için Antalya otelleri sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Antalya Kumluca bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gelidonya Feneri

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR