Pazar, Mayıs 26, 2024

Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi Bursa

Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi Hakkında Bilgiler Bursa Nilüfer / Gölyazı

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı kasabasında yer alan Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi, Anadolu Rum Ortodoks kiliselerinin önem arzeden ve özgün örneklerinden biri. Bazı kaynaklara göre Hagias Georgias Kilisesi olarak da bilinen kilise, Aziz Georgias’a ithaf edilmiş. Kilisenin yapım tarihi 19. yüzyıl olarak biliniyordu ancak restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan 1903 ibaresi, büyük ihtimalle kilisenin bitiş tarihini gösteriyor.

Üç nefli, dikdörtgen planlı bir bazilika olan Gölyazı Aziz Panteleimon Kikisesi, mübadele zamanına kadar ibadet mekanı olarak kullanılıyormuş. Bu tarihten itibaren ise çeşitli farklı amaçlarla kullanılan kilise, zamanın ve yangınların etkisi ile birlikte ciddi hasarlar alarak günümüze ulaşmayı başarmış. Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi, yenilenme çalışmalarından sonrasında kültürevi olarak 2014 yılından beri ziyarete açık.

Olur da bir gün yolunuz Gölyazı’na düşerse eğer, Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bursa Nilüfer / Gölyazı bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikÇınar Hotel Ayvalık
Sonraki İçerikBaksı Müzesi Bayburt
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR