Perşembe, Mayıs 23, 2024

İzmir Saat Kulesi İzmir

İzmir Saat Kulesi Hakkında Bilgiler İzmir Konak

İzmir’in sembolü olarak nitelendirilen İzmir Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda tüm ihtişamı ile birlikte selam veriyor İzmirlilere ve seyahatseverlere. Kule, Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacıyla İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan meydana gelen bir komisyon tarafından, 1901 yılında yaptırılmış.

25 metre yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen planlı olan İzmir Saat Kulesi’nin platformu beyaz mermerden, öteki yapıları ise kesme taştan yapılmış. Kolonlarının Kuzey Afrika temasını taşıdığı İzmir Saat Kulesi’nin saati, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edilmiş. Dışı baklava dilimi kabartmaları ile birlikte yapılmış olan İzmir Saat Kulesi’ne 4 tane 75 cm çapında da saat eklenmiş.

İzmir Saat Kulesi ile birlikte birlikte yine Sultan’ın 25. yılını simgelemesi amacıyla, İzmir Mimar Raymond Charles Pere tarafından tasarlanan 25 musluklu sekiz havuz ise ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamış. Bunun yanı sıra İzmir Sarı Kışla da saat kulesi ile birlikte birlikte yapılan ancak günümüze ulaşamayan eserlerden biri.

1974 yılında gerçekleşen 5,2 şiddetindeki deprem neticesinde hasar alan İzmir Saat Kulesi’nin saati, depremin olduğu saat 02:04’te durmuş. İki yıl içerisinde tekrar onarılan İzmir Saat Kulesi’nin, saati bugün yeniden çalışır halde bulunuyor.

Yolunuz bir gün İzmir’e düştüğünde İzmir Saat Kulesi’ni mutlaka görmenizi öneriyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İzmir Konak bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

İzmir Saat Kulesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikKemer Residence
Sonraki İçerikPalm World Resort And Spa Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR