Çarşamba, Nisan 17, 2024

Kahramanmaraş Taş Han Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Taş Han Hakkında Bilgiler Kahramanmaraş Kahramanmaraş Merkez

Dulkadiroğulları döneminde yapıldığı tahmin edilen Kahramanmaraş Taş Han, Kahramanmaraş Kapalı Çarşı’nın hemen bitişiğinde yer alıyor. Kare bir avlunun çevresinde iki katlı bir yapıdan oluşan Kahramanmaraş Taş Han, moloz taştan meydana getirilmiş. Girişin hemen karşısında yer alan çapraz tonozlu mekan, sivri kemerlerle avluya açılıyor. Hanın kuzeydoğusundaki tonozlu uzun bölüm, Taş Han’ın ambarı olarak kullanılıyormuş zamanında.

Girişin hemen sağındaki tonozlu mekanların sonuncusu, bir koridorla ahıra doğru uzanıyor. Soldaki küçük bölüm ise depo olarak kullanılıyormuş. Kahramanmaraş Taş Han’ın ikinci katı, sonrasındadan ahşap olarak inşa edilmiş. Basamakları çıktığınızda, turistik alana ulaşmış oluyorsunuz. Bu bölgenin hemen arkasında ise han odaları bulunuyor. Taş Han’ın giriş kapısının karşısındaki bölümlerden ise Belediye Çarşısı’na geçiş yapabiliyorsunuz.

Hala çok daha küçük imalathane ve depoların yer aldığı Kahramanmaraş Taş Han’ı, Kahramanmaraş’a yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Kahramanmaraş Kahramanmaraş Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kahramanmaraş Taş Han

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikBalıkçılar Hotel
Sonraki İçerikLabella Hotel Soma
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR