Çarşamba, Nisan 17, 2024

Şarapnel Vadisi Çanakkale

Şarapnel Vadisi Hakkında Bilgiler Çanakkale Eceabat

Şarapnel Yarıntısı ismiyle de bilinen Şarapnel Vadisi, plaj bölgesinden uzaktaki sırtlarda bulunan ve Anzak cephesine çıkan ana güzergah olarak biliniyordu. Birkaç adım yürüdükten sonrasında ikiye ayrılan vadinin sağında, ismini 4. Avustralya Piyade Tugayı Komutanı, Tuğgeneral John Monash’tan alan Monash Vadisi yer alıyor.

Adını, çıkarmadan sonrasındaki ilk günlerde alan Şarapnel Vadisi’nin çok ilginç bir hikayesi var. Muharebe sırasında Türkler, bu vadinin tanea cepheye giden bir otoyol halini aldığını fark etmişler ve bu alana şarapnel mermisi yağdırmaya başlamışlar. Ancak bu mermiler, öldürücü metal parçalar yağdırmadan önce ıslığa benzeyen değişik bir ses çıkarıyorlarmış. Mermilerin gelişi vadiden duyulur ve askerler de hemen siper alırlarmış.

Şarapnel Vadisi’ne, Küçük Arıburnu Sahil Mezarlığı’nın içinden geri yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu noktadan ayrıldığınızda, toprak yola dönmeniz gerekiyor. Sağa döndükten sonrasında, asfalt bir ana yola gelene kadar devam edeceksiniz. Daha sonrasında sola ve Anzak Koyu’na doğru geri dönüp, birkaç metre yürüyün. Shrapnel Valley Mezarlığı levhasını gördüğünüzde, dar yoldan sola dönüp, mezarlığa ulaşana kadar devam edin ve mezarlığın içinden yukarıya doğru bakın. İşte o noktada Şarapnel Vadisi’ni göreceksiniz.

Eğer yolunuz Çanakkale’ye düşerse, Şarapnel Vadisi’ni de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Çanakkale Eceabat bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Şarapnel Vadisi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikÇıralı Yanartaş Antalya
Sonraki İçerikThe Bostancı Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR