Cumartesi, Nisan 20, 2024

Sırçalı Medrese Konya

Sırçalı Medrese Hakkında Bilgiler Konya Konya Merkez / Meram

Sırçalı Medrese, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ili Konya’nın tarihi mekanlarından biridir. Anadolu’nun önem arzeden medreselerinden biri olarak bilinen tarihi Sırçalı Medrese Konya’nın Meram ilçesinde yer alan Gazi Alemşâh Mahallesi’dedir. ll. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemimde yaptırılan medrese Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de medrese olarak kullanılmaya devam edip önemini korumuştur.

Sırçalı Medrese’nin yapısında, dönemin Türk mimarisine ait izler açıkça görülmektedir. Açık avlulu, iki eyvanlı ve iki katlı bir medrese olan tarihi yapıda kesme taş ve moloz taş kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilanından hemen sonrasında 1924 yılına kadar yapı medrese olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Medresenin beden duvarlarını aşarak yükselen taç kapısı, yapının doğu cephesinin ortasında yer alır. Dışa taşkın ve dikdörtgen prizmal bir kütle olup üzerinde geometrik kompozisyonlar ile birlikte bitkisel bezemelerin işlendiği bordür vardır. Silmelerle yanlardan ve üstten kuşatılan sivri kemer gözü̈ halinde cepheye açılan bir eyvan şeklinde tasarlanmıştır. Taç kapının basık kemerli kapı açıklığını örten kemer örgüsünde, geçme yönteminde birbirine kenetlenmiş̧ çift renkli taşlar bulunur.

Taç kapısının basık kemerli kapı açıklığının üzerindeki sülüs hatla yazılmış̧ yedi satırlık Arapça kitabesindeki bilgilere göre:

‘Selçuklu Sultanı II. Gıyâseddîn Keyhüsrev zamanında Bedreddîn Muslih tarafından 1242/1243 yılında Hanefi mezhebine göre hareket eden fıkıh alimleri ve talebeleri için inşa ettirilmiştir.’

Günümüzde turistik bir gezi alanı olan Sırçalı Medrese, 1954 yılında onarımdan geçmiştir ve 1960 yılında Konya Müzesi’ne bağlanmıştır. Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi’nde Karamanoğlu, Osmanlı ve Selçuklu döneminin mezar taşları sergideki ilgi çekici kalıntılar arasındadır. 1924 yılına kadar medrese olarak kullanılan yapı, mimarisiyle de göz dolduruyor. Konya gezinizde listenize mutlaka ekleyeceğiniz Sırçalı Medrese’yi ziyaret ettikten sonrasında; Mevlana Türbesi’ni, Karapınar Çölü’nü, Eflatunpınar Anıtı’nı ve Yerköprü Şelalesi’ni de gezmeyi sakın unutmayın.

Konya Konya Merkez / Meram bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Sırçalı Medrese

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikFame Residence Lara
Sonraki İçerikİnsula Resort Spa Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR