Çarşamba, Nisan 17, 2024

Syedra Antik Kenti Antalya

Syedra Antik Kenti Hakkında Bilgiler Antalya Alanya

Alanya Merkez’e 22 km uzaklıktaki Seki Köyü sınırları içerişinde bulunan Syedra Antik Kenti, günümüzde muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. M.Ö. 3. yüzyılda, bugünkü Kargacı ve Seki köylerinin sınır oluşturduğu bir tepede kurulmuş olan Syedra Antik Kenti’nin tarihi, Alanya Arkeoloji Müzesi’nin yaptığı kazı çalışmalarına göre M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Kent, varlığını ise 13. yüzyıla kadar sürdürmüş.

Günümüzde hala çok daha ayakta duran anıtsal bir kapıdan giriş yapılan Syedra Antik Kenti’nin çevresi surlarla çevrili. Kentin içerisinde, antik dönemden bugüne kadar gelen ve kentin su ihtiyacını karşılayan içleri sıvalı doğal kaynaktan beslenen sarnıçlar göze çarpıyor. Doğusunda hamam binasının bulunduğu Syedra Antik Kenti’nin zemininde ise yer yer mozaik kalıntılarına rastlanıyor. Hamamın hemen batısında, kuzey-güney doğrultusunda Syedra’nın sütunlu caddesi uzanıyor. Tapınak, tiyatro, dükkanlar, evler ve kent surları ise Syedra Antik Kenti’nin öteki önem arzeden yapıları arasında bulunuyor.

Syedra Antik Kenti’ne ulaşmak için; ana yoldan çıktıktan sonrasında antik kente yaklaşık 1 km kalana kadar süren dar asfalt yoldan devam edin. Karşınıza eski bir okul çıkacak, aracınızı okulun arkasına park edebilirsiniz. Bu noktadan itibaren toprak yol başlıyor. Eğer arazi aracınız varsa, 1 km’den fazla tırmanış bulunduran bu yolu devam etmeniz mümkün. Aksi takdirde biraz yorucu bir yürüyüşün sizi beklediğini hatırlatalım. Bu nedenle yanınıza su almayı ve rahat bir ayakkabı tercih etmeyi unutmayın. Kente giriş ise ücretsiz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Antalya Alanya bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Syedra Antik Kenti

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikOtel Çınar
Sonraki İçerikSadabad Camii İstanbul
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR