Perşembe, Mayıs 23, 2024

Tigem Karacabey Harası Bursa

Tigem Karacabey Harası Hakkında Bilgiler Bursa Karacabey

Bursa-İzmir karayolunun 78. km’sinde yer alan Tigem Karacabey Harası, ülkemizin en köklü ve en büyük tarım işletmesi olma özelliği taşıyor. Zaten karayolunda ile birlikterken, kenardaki yemyeşil alanlarda serbestçe dolaşan atları görmeye başlıyorsunuz. Kuruluşu Osmanlı dönemine kadar uzanan Tigem Karacabey Harası, 1926 yılında TBMM tarafından kabul edilen kanun ile birlikte Karacabey Harası’na dönüştürülmüş.

Önceleri at ve sarayın hayvansal ürün ihtiyacını karşılamak için kurulmuş Tigem Karacabey Harası. 1926 yılından sonrasında ise safkan Arap atı üretimine yoğunlaşılmış ve başarılı da olunmuş. 1983 yılından sonrasında da damızlık hayvan yetiştiriciliği, bölge şartlarına uygun hububat, ayçiçeği, mısır ve yem bitkilerinin tohumlarının yetiştirilmesine de başlanmış. Tüm bunların yanı sıra, Türkiye Jokey Kulübü atları için pansiyon hara görevi de yürütülüyor Tigem Karacabey Harası’nda.

Günümüzde ülkemizin en büyük safkan İngiliz cinsi yarış atlarının yetiştirildiği Tigem Karacabey Harası’nda toplam 790 tane at barındırabilmek mümkün. Atlar, padok ismi verilen ve çevresi borularla sınırlandırılmış otlak alanlarda geziniyorlar. Padokların yüzölçümü ise çok büyük. Karayolu kenarında bitmek bilmeyen yeşillik alanların çoğu bu padoklar zaten.

Yolunuz bir gün Bursa’nın Karacabey ilçesine düştüğünde Tigem Karacabey Harası’nı da ziyaret edebilir ve atları sevebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Bursa Karacabey bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Tigem Karacabey Harası

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR