Perşembe, Mayıs 23, 2024

Efes Meryem Ana Kilisesi İzmir

Efes Meryem Ana Kilisesi Hakkında Bilgiler İzmir Selçuk

Hristiyanlık tarihi için çok önem arzeden bir yer olarak kabul edilen Efes Meryem Ana Kilisesi, İzmir’in Selçuk ilçesine 9 km mesafede yer almaktadır. Pek çok kaynağa göre İsa’nın ölümünün ardından Meryem Ana İsa’nın mesihi Aziz St. Jeans tarafından buraya yerleştirildiği ve ölümüne kadar burada yaşadığı söylenmektedir. Hristiyan Ortodokslar ise Meryem Ana’nın 63 yaşında iken Kudüs’te hayata gözlerini yumduğunu söylemektedir. Ancak kutsal kitaplarda bu konuda kesin bir bilgi yer almamaktadır.

Kilisenin bahçesinde çok etkileyici bir Meryem Ana heykeli ve orta kısmında ise vaftiz havuzu yer almaktadır. Ev kiliseye çevrilmiştir ve moloz taş ile birlikte tuğla kullanılan yapının tarihinin 7. ve 8. yy’a uzandığı bilinmektedir. Bahçesinde fotoğraf çekimi yapılabilse de kilisenin içerisinde çekim yapmaya izin verilmemektedir. Efes Meryem Ana Kilisesi, 1961 yılında Papa 23. Johannes tarafından Hac yeri ilan edilmiştir.

Kilise bahçesinde üç tane çeşme bulunmaktadır. Buradan akan suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve ziyaretçiler buradan su doldurup içmektedir. Efes Meryem Ana Kilisesi bugün yalnızca Hristiyanlar tarafından değil her dinden insanın ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gelen ziyaretçiler dilek dilemek için mum dikmekte ve çeşitli farklı kumaş ya da kağıtlara dileklerini yazıp dilek bağlama duvarına asmaktadır.

İzmir Selçuk bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Efes Meryem Ana Kilisesi

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR