Perşembe, Mayıs 23, 2024

İnebolu Abaş Tepesi Kastamonu

İnebolu Abaş Tepesi Hakkında Bilgiler Kastamonu İnebolu

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde, üç önem arzeden kale kalıntısı bulunur. Kale kalıntılarına baktığımızda, bunlardan birinin Boyran Mahallesi’nde olduğu anlaşılır. Kalenin eski isminin Abraş olduğu söylenir ve İnebolu Abaş Tepesi’nden başlayıp Kızılkara’ya kadar uzandığı ortaya çıkar. Tepede yer alan bir öteki mahalle olan Avara Mahallesi’nin belirli yerlerinde bulunan sütun başlıklı nakışlı kabartma figürlü mermer parçaları, şehir harabelerinin varlığını kanıtlar niteliktedir.

Boyran Mahallesi’ndeki kale kalıntılarına baktığımızda ise, şehrin bu bölgede varlığını sürdürdüğü anlaşılıyor. Günümüzde Boyran Kalesi olarak isimlendirilen yapı, iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdan meydana geliyor. Dış kalenin doğu duvarı, İnebolu Çayı üzerinden İnebolu Abaş Tepesi’ni içine alarak, Avara Mahallesi’ne kadar uzanıyormuş. Bunu kanıtlayan en önem arzeden unsur ise, İnebolu Abaş Tepesi’nin güneydoğusundan ve Avara yolunun batısındaki mezarlıklarda bulunan sur artıkları. Güney duvarının nereye kadar uzandığı ise kuzeye döndükten sonrasında sırrını koruyor. İç kalenin güney duvarları ise parçalanmış durumda ve yer yer artıkları göze çarpıyor. İşte İnebolu Abaş Tepesi de, bu bahsettiğimiz kalenin akropolü niteliğinde.

Tarih sayfasında “Pafloganyalı Aleksandros” ismi ile birlikte bilinen ünlü bir kahin yaşamış İnebolu’da. Aleksandra, İnebolu’da Yunan Tanrısı Glycon-Asclepius kahinliğini kurmuş. Bu dönemlerde İnebolu Abaş Tepesi, şehrin akropolü, yani en yüksek yerindeki tapınağı ve müstahkem mevkii olarak görüldüğünden, Aslecpius Tapınağı inşa edilmiş buraya. Aleksandra da, bu tapınakta kurduğu yılan kahinliği ile birlikte şöhretini tüm İon kentine ve Roma’ya yaymış.

İnebolu Abaş Tepesi’nin ismi, antik Yunan şehirlerinden biri olan Delphoi’daki bir tapınakta heykeli dikilmiş ünlü bir kahinden geliyor. Günümüzde İnebolu Abaş Tepesi, yeşil ile birlikte mavinin eşsiz bir şekilde kucaklaştığı, ilçenin muhteşem manzarasını gözler önüne seren bir seyir noktası. Karadeniz’in gün batımı manzarasını izlemek için İnebolu Abaş Tepesi’ni kesinlikle tercih edebilirsiniz.

Olur da bir gün yolunuz İnebolu’ya düşerse eğer, İnebolu Abaş Tepesi’ni görmeyi de ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Kastamonu İnebolu bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

İnebolu Abaş Tepesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikJasmin Konak Butik Otel
Sonraki İçerikMeyra Palace Hotel
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR