Pazar, Mayıs 26, 2024

Kastamonu Tarihi Konakları Kastamonu

Kastamonu Tarihi Konakları Hakkında Bilgiler Kastamonu

Kastamonu, Batı Karadeniz Bölgesi’nin tescilli sivil mimarlık yapı örneklerinin büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Sadece Kastamonu Merkez’de 564 tane taşınmaz kültür varlığı bulunuyor ve 400 tanesinin yaşı bir asrı aşıyor. Kent merkezinden sonrasında İnebolu, Taşköprü ve Tosya ilçeleri de konak yoğunluğunun en fazla olduğu ilçelerden.

Şehrin kültürel kimliğini koruyan en önem arzeden öğeler arasında bulunan Kastamonu Tarihi Konakları, gerek yapım teknikleri, gerek tasarımlarıyla çok zengin bir çeşitli farklılik sunuyor. Özellikle Kastamonu Merkez’de bulunan Kastamonu Tarihi Konakları’nın en dikkat çekici noktaları, cephelerindeki farklı mimari tasarımları ve estetik anlayışları. Kastamonu Tarihi Konakları’nı, öteki şehirlerdeki tarihi konaklardan ayıran bir öteki özelliği ise; öteki kentlerde depo ya da ticari amaçlı kullanılan zemin katlar, Kastamonu’daki konaklarda günlük yaşamın başladığı kat olarak kullanılması. Birinci katlar ailenin ortak alanı, ikinci katlar ise evin konukları için ayrılmış özel mekanlar olarak tasarlanmış Kastamonu Tarihi Konakları’nda.

Kastamonu Tarihi Konakları’nın sivil mimarlık inşası; “komşunuzun güneşini, gölgesini ve manzarasını engellememek” felsefesine dayanıyor aynı anda. Günümüzde Kastamonu’da ziyaret edebileceğiniz başlıca konaklar ise şu şekilde; Ballık Konağı, İsmail Bey Konağı, Sirkeli Konağı, 75. Yıl Cumhuriyet Evi, Sepetçioğlu Konağı, Konyalı Konağı, Tahirefendi (Osmanlı) Konağı, Livapaşa Konağı, Osmanlı Sarayı (Eski Belediye Sarayı), Eflanili Konağı, Kırkodalı Konağı, Yücebıyıkların Konağı, Hafızbey Konağı, Kastamonu El Sanatları Merkezi, Zincirlioğlu Konağı, Mazlumcuoğlu Konağı ve İnebolu Evleri.

Kastamonu

bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kastamonu Tarihi Konakları

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR