Çarşamba, Nisan 17, 2024

Kastamonu Kalesi Kastamonu

Kastamonu Kalesi Hakkında Bilgiler Kastamonu Kastamonu Merkez

Kastamonu Kalesi, Kastamonu’nun simgesel yapılarından biri olan kale şehre hakim bir noktadır. Kastamonu’nun en yüksek noktasında tüm heybetiyle halen ayakta duran kale, M.S. 12. yüzyılda Türklerin alana yaptıkları akınlar neticesinde Komnenoslar tarafından yaptırılmıştır.

Kalenin orijinal yapısından günümüzde sadece iç kale kısmı gelebilmiştir. Şehrin batısında bir ana kaya kütlesi üzerinde bulunan Kastamonu Kalesi’nin dış surları 18. yy. sonlarında maalesef ki yok olmuştur.

Doğanın ve insan elinin tahribatlarına maruz kalan kale çeşitli farklı zamanlarda onarımdan geçmiştir. Bu onarımlardan sonucunda yapı bir Orta Çağ Bizans kalesinden çok daha çok Osmanlı – Türk mimarisini yansıtmaktadır. Kale içerisinde sarnıçlar, zindan, kaçış tünelleri ile birlikte ‘Bayraklı Sultan’ olarak anılan bir de türbe yer almaktadır. Yapı son olarak 2005 yılında Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından restore edilmiştir.

Kastamonu Kalesi’nin kent merkezinden yaklaşık 120 metre yüksekte olmasına karşın ulaşım yönünden çok rahattır. Kaleye belli bir noktaya kadar araba ile birlikte çıkabiliyorsunuz. Daha sonrasında hafif meyilli bir yoldan yaya yürüyerek kaleye ulaşıyorsunuz. Kaleye çıkan yolun üzerinde çeşit çeşit hediyelik eşyalar satan yerler var. Bu yerlerden sevdiklerinize ‘Kastamonu Hatırası’ alabilirsiniz.

Kastamonu Kastamonu Merkez bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Kastamonu Kalesi

xx**xx

xx***xx

Önceki İçerikÇeşmeli Konak
Sonraki İçerikOba Restaurant
ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR