Perşembe, Mayıs 23, 2024

İnebolu Evleri Kastamonu

İnebolu Evleri Hakkında Bilgiler Kastamonu İnebolu

3 katlı bahçeli yapılardan oluşan İnebolu Evleri, çoğunlukla bordo-beyaz renkte, bahçelerinde erik, fındık, dut, elma, ceviz gibi meyve ağaçları, su kuyusu ve çardak barındıran şirin mi şirin evlerden meydana geliyor. Evlerdeki bordo renk, Aşı Köyü’nden çıkarılan toprakla yapılan Aşı boyasından elde edilmiş ve bu boya, ahşap evleri 20 yıl boyunca rahatlıkla koruyabiliyormuş.

Genelde dört tarafa eğimli olan çatılar, denizden çıkarılan ve Marla (Arduaz) Taşı olarak isimlendirilen geniş ve ince taşlarla örülü. Çatılarda taş kullanılmasının sebebi de çok sert olan Karadeniz poyraz rüzgarlarına karşı çatıların dayanıklı olmalarını sağlamak. Marla taşı ise, sahip olduğu ince ve düz yapısı ile birlikte ısı yalıtımı sağlamasından ötürü tercih edilmiş.

İnebolu Evleri’nin bodrum katları da, soğuktan korunmak ve rutubeti önlemek için taştan yapılmış. İnebolu’nun merkezinde bu bodrum katları iş yeri ya da kiler olarak kullanılırken, kırsal kesimlerde ahır olarak kullanılıyor. Tüm kat yüksek tavanlı, bol pencereli ve bağımsız bir daire şeklinde ana salona açılır biçimde tasarlanmış olan İnebolu Evleri’nin kat girişleri, ana kapı girişinden ya da dışarıdan merdiven ile birlikte ayrılıyor. Bunun sebebi ise, aile fertleri arttıkça, bağımsız bir şekilde evin rahat bir biçimde kullanabilmesi. Her katta tuvalet ve banyo yer alan İnebolu Evleri’nin yatak odalarında ise dolap dediğimiz, ancak bugün ebeveyn banyosuna karşılık gelen ve ilk bakışta gardırop izlenimi uyandıran küçük bir banyo bulunuyor. Evlerin bazılarında ise iki odadan meydana gelen çatı katı yer alıyor.

Halen çok daha çok sayıda evin restorasyon çalışmaları sürüyor. İnebolu Evleri, Kültür Bakanlığı, Kastamonu Valiliği ve Ankara Mimarlar Odası tarafından, İnebolu Evlerini Yaşatma Projesi (NEYAP) kapsamında koruma altına alınmış durumda.

Kastamonu İnebolu bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

İnebolu Evleri

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR