Cumartesi, Nisan 20, 2024

Mısri Zinnun Kümbeti Erzurum

Mısri Zinnun Kümbeti Hakkında Bilgiler Erzurum Oltu

Erzurum’un Oltu ilçesinde yer alan Mısri Zinnun Kümbeti, Oltu Kalesi’nden sonrasında ilçedeki en eski tarihi eser olma özelliği taşıyor. Gerçek Mısri Zinnun, Hicri üçüncü asırda Mısır’da yaşamış ve orada hayata gözlerini yummuş bir mutasavvıfmış. Kümbette yatan kişi ise bu tarihten üç asır sonrasında yaşayan ve ismi bilinmeyen bir şehide ait.

Mısri Zinnun Kümbeti’nin kitabesinde şehidin vefat tarihi olarak 1226 yılı yazıyor ancak kitabenin bir kısmı aşınmış olduğundan, şehidin ismi okunamıyor. 1226 yılında ise alana Harzemşahlar tarafından İslamlaştırma seferleri düzenleniyormuş. Mısri Zinnun Kümbeti’nde yatan kişinin de, bu seferler sırasında şehit olduğu ve Celaleddin Harzemşah’ın komutanlarından biri olduğu düşünülüyor.

Yöreye özgü kırmızıya yakın ve bej renkteki taşlardan yapılmış olan Mısri Zinnun Kümbeti, yuvarlak planlı bir yapı olup, konik bir örtü ile birlikte üzeri örtülmüş. Sizin de yolunuz bir gün Erzurum’a düşerse eğer, Oltu’da yer alan Mısri Zinnun Kümbeti’ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Erzurum Oltu bölgesinde bulunan diğer gezilecek yerleri de inceleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

Mısri Zinnun Kümbeti

xx**xx

xx***xx

ÖNERİLENLER

POPÜLER

Hatay Kral Künefe

Dudu’s

SON YORUMLAR